V Německu začíná sezona vánočních trhů, v Berlíně většina otevřela dnes

foto Vánoční trh na berlínském náměstí Alexanderplatz, 21. listopadu 2022.

Berlín - V Německu začíná sezona vánočních trhů, které se poprvé od počátku pandemie nemoci covid-19 konají zcela bez karanténních opatření. Ačkoli některé trhy vítají návštěvníky od počátku listopadu, v Berlíně se většina z nich otevřela dnes.

Fotogalerie

Pro nedočkavce v Berlíně byl k dispozici již od konce října Winterwelt (Zimní svět) na Postupimském náměstí, který se chlubí mobilní sedmdesátimetrovou sáňkařskou dráhou - jednou z nejdelších v Evropě. Zatímco v předchozích týdnech si zde návštěvníci mohli užít vánoční atmosféru při takřka 20 stupních Celsia, o uplynulém víkendu se sáňkovalo za hustého sněžení a mrazivých teplot. Nejdelší fronty se tak tvořily u stánků se svařeným vínem a punčem.

"Ještě před týdnem bych si dal raději pivo, ale skokově se ochladilo," řekl ČTK jeden z návštěvníků. Zatímco o víkendu před týdnem slunečné počasí řadu Berlíňanů vylákalo do parků a na nábřeží, nyní město potrápily mrazivé teploty a sníh.

Winterwelt na Postupimském náměstí od pátku doplní i adventní trh. Naopak vánoční trh dnes otevřel na berlínském náměstí Alexanderplatz s tradiční vánoční pyramidou. Také zde byl krátce po dopoledním otevření největší zájem o svařené víno. Jeden ze stánků s horkými nápoji zaplnila skupina italských turistů, pro které byly současné teploty na bodu mrazu očividným šokem.

Ode dneška je v Berlíně otevřena většina vánočních trhů včetně toho na náměstí před Červenou radnicí, kde se návštěvníci mohou projet na ruském kole. To umožňuje výhled na centrum metropole včetně Braniborské brány z padesátimetrové výšky, pokud nebude tak jako dnes mlha. Lákadlem zdejšího trhu je také kluziště, které je bezplatné. Platí se jen půjčovné za brusle, pokud příchozí nemá vlastní.

K velmi oblíbeným trhům patřil v minulosti i ten na náměstí Gendarmenmarkt, který se letos koná kvůli rekonstrukci původního dějiště na Bebelově náměstí vedle budovy Státní opery. Tento trh, na který se platí vstupné 1,5 eura (asi 37 Kč), návštěvníci vyhledávají díky jeho doprovodným uměleckým vystoupením, jako jsou představení akrobatů, tanečníků či hudebníků.

Za nejromantičtější je pak v Berlíně považován trh u zámku Charlottenburg. K atmosféře přispívá nejen kulisa zámku, ale podle médií i rozhodnutí provozovatelů vzdát se ve výzdobě plastových doplňků. Ze dřeva jsou zde nejen stánky a chatky, ale i odpadkové koše.

Trh u zámku Charlottenburg se letos koná zřejmě naposledy kvůli výstavbě návštěvnického centra. Berlíňané tuto zprávu přijali s nelibostí, neboť v posledních dvou letech se zde vánoční trhy kvůli covidu vůbec nekonaly.

Letos se vánoční trhy v Německu konají zcela bez karanténních omezení. Loni, pokud se konat mohly, byla všudypřítomná hygienická opatření. Na některé trhy se lidé mohli dostat jen s očkováním a roušky byly všudypřítomné. Například v Bavorsku a Sasku byly tehdy adventní trhy zcela odřeknuty. Letos to ale neplatí, takže čeští turisté, kteří se rozhodnou navštívit vánoční trh v Drážďanech, Norimberku či Mnichově, se žádnými covidovými pravidly trápit nemusí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď