V Německu se řeší, jaké posty má AfD dostat v parlamentu

foto Lídři protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland a Alice Weidelová.

Berlín - Nově zvolený Spolkový sněm se sice poprvé sejde až 24. října, parlamentní strany ale už nyní řeší, jakou roli by v něm měla hrát protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD). Diskutuje se třeba o tom, že by ve vedení parlamentu a jeho výborů neměli sedět radikální představitelé této strany, která se ve volbách stala třetí nejsilnější.

Shoda panuje podle magazínu Der Spiegel mimo jiné v tom, že by nikdo z Alternativy pro Německo, kterou odborníci hodnotí jako pravicově populistickou, neměl stanout v čele parlamentního výboru pro kulturu. Ten je totiž odpovědný i za památníky holokaustu v Německu.

Způsob, jakým Německo nejen na tento zločin vzpomíná, v minulosti někteří politici AfD zpochybňovali. Šéf durynské AfD Björn Höcke letos hovořil o "hloupé politice vyrovnávání se (s minulostí)" a také prohlásil, že památník holokaustu v centru Berlína je "památníkem hanby". Kvůli tomu s ním i sama AfD zahájila řízení o vyloučení ze strany.

Dalším parlamentním postem, který se v souvislosti s protestní stranou řeší, je křeslo místopředsedy Spolkového sněmu. Na jednu takovou pozici má tradičně nárok každá parlamentní strana. Za AfD by na místopředsedu parlamentu mohl kandidovat Albrecht Glaser z vedení strany. Všechna ostatní parlamentní uskupení jsou ale proti tomu. Důvodem jsou jeho slova, kterými v minulosti zpochybnil svobodu vyznání pro muslimy. AfD tak zřejmě bude muset hledat jiného kandidáta.

Diskutuje se také o tom, jací poslanci za AfD by měli zasedat ve výborech, které dohlížejí na činnost tajných služeb. Někteří zástupci ostatních stran totiž vyjadřují obavy, aby členové AfD nevynášeli tajné informace z těchto grémií.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď