V Německu se naplno rozbíhá sezóna oblíbeného chřestu

foto V Německu se v těchto dnech naplno rozbíhá sezóna chřestu (na snímku z 15. dubna 2018). Výhonky této zeleniny s bramborami a máslem nebo populární holandskou omáčkou si v příštích dvou měsících opakovaně dají prakticky všichni obyvatelé spolkové republiky. V průměru do 24. června - kdy sezóna chřestu tradičně končí - zkonzumují 1,5 kila této pochutiny.

Berlín/Beelitz - V Německu se naplno rozbíhá sezóna chřestu. Výhonky této zeleniny s bramborami a máslem nebo populární holandskou omáčkou si v příštích dvou měsících opakovaně dají prakticky všichni obyvatelé spolkové republiky. V průměru do 24. června - kdy sezóna chřestu tradičně končí - každý z nich zkonzumuje zhruba 1,5 kila této pochutiny.

"Chřest je první čerstvá zelenina v roce, která vlastně oznamuje příchod jara. Navíc je zdravá, koneckonců se dříve prodávala v lékárnách," vysvětluje popularitu chřestu zemědělec René Feigental, jehož rodina zeleninu pěstuje už v páté generaci v tradiční oblasti kolem obce Beelitz vzdálené asi hodinu cesty autem z centra Berlína.

Oblibu bílých a zelených výhonků dokládají přeplněné restaurace v Beelitzu a okolí i jídelní lístky restaurací po celém Německu, v nichž se během dubna pravidelně objeví chřest na mnoho způsobů - výjimkou nejsou ani chřestová zmrzlina nebo chřestový likér.

Popularita chřestu je dobře patrná i z oficiálních statistik. Ročně se ve spolkové republice sní kolem 123.000 tun plodiny, což představuje asi 1,9 miliardy jednotlivých výhonků. "Král zeleniny", jak se chřestu v Německu přezdívá, se pěstuje ve více než 1800 zemědělských podnicích na ploše 23.100 hektarů.

Hospodářství čtyřicátníka Feigentala patří svou rozlohou spíše k menším. "Máme deset hektarů. Kolik chřestu ročně vypěstujeme, se liší, ale pevný cíl je vždy získat alespoň pět tun na hektar, celkem tedy kolem padesáti tun," konstatuje s tím, že v některé roky se vypěstuje třeba i o deset tun více. "Ale množství není rozhodující, důležitá je kvalita," zdůrazňuje.

Se sbíráním výhonků, které je dodnes ruční záležitostí, mu každoročně pomáhá zhruba desítka brigádníků ze zahraničí. "Dostávají 0,6 eura (15 korun) za kilo chřestu a denně ho nasbírají mezi 300 a 400 kily, takže si dovedete spočítat, kolik si vydělají," říká.

Na rozdíl od sběru výhonků, který zůstává velmi namáhavou prací, je v současnosti jejich třídění díky technice výrazně jednodušší. Feigental používá automat, který každý výhonek chřestu v rychlém sledu šestkrát vyfotografuje, a pak podle předem daných kritérií přesně roztřídí. Rozlišuje přitom velikost, váhu i barvu jednotlivých výhonků a za pár hodin si poradí s několika stovkami kilogramů.

Roztříděný chřest putuje jen o pár metrů dál do prodejny, kde si ho za cenu až 12,5 eura (316 korun) za kilo kupují desítky zákazníků denně. "Prodáváme hlavně přímo, máme ještě tři další stánky. Pravidelně sem jezdí také dva obchodníci z Berlína a jeden z Lipska, takže se náš chřest dostane až tam," poznamenává Feigental, jehož život se do konce června bude prakticky výhradně točit kolem chřestu.

Po skončení sezóny zemědělce ale nečeká více než půlroční volno, jak si lidé rádi představují. Pole se totiž musí zavlažovat a odplevelovat po celý zbytek roku. V lednu nebo v únoru toho příštího zase přijde čas fólií, které růst chřestu urychlují, a pak i čas očekávání, kdy začne další chřestová sezóna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď