Ve světě se nakazilo přes 55 mln. lidí, v Evropě nákaza ochabuje

foto Ilustrační foto - Cestující v rouškách jedou metrem v německém Frankfurtu nad Mohanem, 28. října 2020.

Berlín - Ve světě se od konce loňského roku, kdy se v Číně poprvé vyskytl nový koronavirus, nakazilo touto infekcí podle americké Univerzity Johnse Hopkinse více než 55 milionů osob. Přes 15 milionů připadá na Evropu, uvedla agentura AFP, podle které ovšem epidemie v Evropě mírně zpomaluje: v posledním týdnu přibylo na kontinentu v průměru o devět procent méně nových případů za den. Nová opatření proti šíření nákazy začala platit například v Rakousku a omezení se dotknou i Čechů cestujících do Saska.

Švédsko, jehož odlišná strategie v boji s koronavirem přitahuje světovou pozornost, zaznamenalo od pátku 61 úmrtí s nemocí covid-19 a celkový počet mrtvých od začátku epidemie tak dosáhl 6225. Švédsko, které má počet obyvatel srovnatelný s Českou republikou, má tedy i po aktualizované bilanci menší počet úmrtí s covidem než Česko, kde je již 6416 obětí.

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti koronaviru od německé společnosti CureVac: umožňuje pořídit 225 milionů dávek a zajišťuje předkupní právo na dalších 180 milionů. Brusel přitom již dříve podepsal smlouvy s dalšími čtyřmi dodavateli vakcín a EU by tak mohla celkem získat přes miliardu očkovacích dávek.

V některých zemích sousedících s Českem začaly platit nové restrikce. V Sasku se ode dneška karanténní opatření vztahují i na cestující z ČR, s výjimkou nezbytných cest ze sociálních, zdravotních či pracovních důvodů nepřesahujících 12 hodin. Cesty za nákupy jsou zakázány. V Rakousku, kde bylo zaznamenáno téměř 6000 nových případů za poslední den, začala platit, přinejmenším do 6. prosince, zpřísněná opatření. Lidé mohou domovy opustit jen v určitých případech, zavřená je většina obchodů, po vysokých a středních se uzavřely i základní školy a školky. Zavřít musely ode dneška všechny služby včetně kadeřnictví a lidé by měli pracovat pokud možno z domova.

V Německu se snížil počet nově objevených případů koronaviru na 14.419. Pokles denních přírůstků zaznamenávají i další země v západní Evropě. Epidemie ale nabírá sílu v některých asijských zemích, například v Japonsku. Jižní Korea, kde denní přírůstek vzrostl na 200 případů, zavádí nová opatření, například zákaz shromáždění více než 100 lidí.

Proti vládě a karanténním restrikcím vyšly dnes v Bratislavě do ulic odhadem tisíce lidí navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob. Menší protesty ohlásila i další slovenská města. Dnešní demonstrace byly největší od březnového nástupu stávající exekutivy do úřadu.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse celosvětově nejvíce případů koronaviru i mrtvých vykazují Spojené státy, kde se od začátku epidemie nakazilo 11,2 milionu osob. Za pondělí v USA přibylo přes 166.000 potvrzených případů nákazy; to je zhruba o 10.000 méně než v pátek, kdy země zaznamenala nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Přes 247.000 amerických pacientů s covidem-19 zemřelo, z toho 995 za posledních 24 hodin.

Ve Francii se dnes statistiky přehouply přes hranici dvou milionů nakažených, téměř dva miliony případů registruje Rusko a ve Španělsku se množství infikovaných dostalo nad 1,5 milionu.

Ceny ropy dnes klesaly, protože obavy z důsledků rostoucího počtu případů nákazy převážily nad nadějemi na vakcínu. "Vývoj kolem vakcíny je konstruktivní pro poptávku ve středně dlouhém a dlouhém období. Z krátkodobého hlediska se však mnoho nemění, stále panuje spousta obav ohledně dopadu nejnovější vlny covidu-19 na poptávku," citovala agentura Reuters jednoho z analytiků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď