V Německu přibylo 9113 nově nakažených koronavirem a 508 úmrtí

foto Ilustrační foto - Žena míjí zavřený obchod na hlavní obchodní třídě ve Frankfurtu.

Berlín - V Německu za uplynulý den přibylo 9113 nových případů koronaviru a dalších 508 úmrtí pacientů s covidem-19. Je to méně než před týdnem, vyplývá z dnešních informací berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulý pátek institut oznámil 9860 nově potvrzených infekcí a 556 úmrtí za 24 hodin.

Celkem se tak v zemi s 83 miliony obyvatel od vypuknutí pandemie nakazilo přes 2,3 milionu osob, zemřelo jich více než 67.000. Skutečný počet celkově nakažených však bude pravděpodobně vyšší, protože mnoho infekcí není odhaleno, podotkla agentura DPA.

Dosavadní denní maximum co do počtu nově nakažených Německo zaznamenalo 18. prosince loňského roku, kdy testy prokázaly koronavirus u 33.777 lidí. Nejvyšší bilanci úmrtí s covidem-19 pak země evidovala 14. ledna, kdy za 24 hodin zemřelo s touto nemocí 1244 osob.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že hlasy volající po ukončení celostátní karantény jsou stále hlasitější a bude to podle něho možné, ale "musíme být opatrní, abychom nezkazili to, čeho jsme dosáhli". Dodal, že "se virus nevzdává", což dokládají jeho nebezpečné mutace. Opatření se v příštích týdnech budou rozvolňovat nebo upravovat podle vývoje pandemie v jednotlivých regionech. Nutné je, aby zrychlilo tempo očkování. Ředitel RKI Lothar Wieler upozornil, že "každé nepromyšlené uvolnění opatření nás vrhne zpět" a Německo by se tak mohlo znovu ocitnout ve stejné situaci jako kolem Vánoc.

Před unáhleným rozvolněním dnes varoval i vlivný bavorský premiér Markus Söder, který o aktuální situaci v zemi jednal s kancléřkou Angelou Merkelovou, Spahnem a bavorskými starosty a šéfy bavorských okresů. "To, jak se pro příští týdny rozhodneme, bude mít dopad na celé měsíce," řekl Söder. Zopakoval také svou strategii promyšleného otevírání. "Nechceme přece za tři týdny všechno zase měnit," uvedl. Zdůraznil, že se nesmí opakovat situace z loňského podzimu, kdy na druhou vlnu pandemie zareagovalo Německo pozdě, což vedlo k prudkému nárůstu případů infekce. "Nyní čísla klesají, situace vypadá příznivě, nebezpečím jsou ale mutace," dodal Söder.

V Německu k dnešku v sedmidenním úhrnu připadá 56,8 nově infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel. Agentura DPA připomíná, že tento údaj se v posledních dnech snižuje jen velmi pomalu, cílem je "srazit" ho pod 50. Výraznější uvolňování protikoronavirových restrikcí bude možné, až klesne pod 35. V České republice podle internetové stránky Corona-in-Zahlen připadá během sedmi dnů asi 544 nově nakažených na 100.000 obyvatel.

Německo považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných variant koronaviru, a proto od neděle uzavřelo společnou hranici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď