V Německu přibylo 2194 případů koronaviru, podobně jako v Česku

foto Cestující jsou testováni na koronavirus na letišti ve Frankfurtu.

Berlín - V Německu za poslední den přibylo 2194 případů nákazy koronavirem. To je jen o několik desítek více než v osmkrát menším Česku, kde testy ve středu koronavirovou infekci nově prokázaly u 2139 lidí. V Brazílii za posledních 24 zemřelo 987 lidí nakažených koronavirem, což je méně než o den dřív.

V Německu přibylo 2194 případů koronaviru, podobně jako v Česku

V Německu za poslední den přibylo 2194 případů nákazy koronavirem. To je jen o několik desítek více než v osmkrát menším Česku, kde testy ve středu koronavirovou infekci nově prokázaly u 2139 lidí.

V Německu se podle aktuální statistiky Institutu Roberta Kocha od začátku současné pandemie nemoci covid-19 nakazilo celkem 265.857 osob, 9371 z nich zemřelo. Smrtelná bilance za posledních 24 hodin vzrostla o tři.

Ve středu Německo kvůli nepříznivé epidemické situaci mezi rizikové oblasti zařadilo Středočeský kraj, už minulý týden tak učinilo v případě Prahy. Znamená to, že lidé přijíždějící z těchto míst musejí mít negativní koronavirový test, nebo počítat s karanténou. Ve středu se mezi regiony, jež německé úřady považují za rizikové, ocitla také Vídeň nebo Budapešť.

Francie má další rekord v počtu nakažených, laboratoře stávkují

Ve Francii dnes opět zaznamenali rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10.593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. V zemi dnes vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které testují na koronavirus. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů a nedostatek lidí v provozech, uvedla agentura Reuters.

Denní bilance nově nakažených se dnes oproti údajům ze středy zvýšila téměř o tisícovku a překonala i dosud rekordní údaj ze soboty, kdy bylo nakažených 10.561. Bylo to poprvé od začátku epidemie, kdy se počet nově infikovaných dostal nad hranici 10.000.

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, roste denní počet případů nákazy koronavirem od začátku srpna. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že aktuálně v zemi připadá 84 nakažených na 100.000 obyvatel. Ještě na konci srpna to bylo 50 infikovaných na 100.000 obyvatel, na konci července pouhých deset. Nejčastěji podle Vérana dochází k přenosu nákazy uvnitř rodiny a míra pozitivity provedených testů je 5,4 procenta.

Počet obětí covidu-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o 50 na celkových 31.095. Je to druhá nejvyšší bilance úmrtí za poslední dva měsíce, více zemřelých - 80 - bylo pouze 11. září. Zvyšuje se i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, za poslední týden jich přibylo 535.

Ministr Véran dnes oznámil, že úřady v Marseille a Bordeaux zpřísní kvůli epidemické situaci dosavadní restrikce. Podle něj je pravděpodobné, že se uzavřou bary nebo zakážou shromáždění na veřejnosti. Už nyní se v obou městech smějí sejít maximálně desetičlenné skupiny. Přísnější pravidla chystají i města Lyon a Nice.

V souvislosti se znepokojivým nárůstem počtu nakažených dnes vstoupily do stávky stovky pracovníků soukromých laboratoří, kteří si stěžují na nezvladatelný nápor zájemců o testy na koronavirus. Protest zastřešuje odborový svaz CGT, který tvrdí, že stávka v některých městech testování zcela zastaví. Pokud majitelé laboratoří nepřistoupí na požadavky, které zahrnují růst platů a personální posily, může se prý stávka protáhnout.

Už ve středu vstoupili do stávky pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících testy v jižní Francii. "Jsme u konce svých sil. Nadávají nám a někdy na nás i fyzicky útočí. A tempo je naprosto nelítostné," citoval Reuters člena CGT a pracovníka laboratoře na předměstí Paříže Pascala Boudeaua.

Véran oznámil, že po celé zemi se otevřou další dvě desítky míst pro odběry a provádění koronavirových testů, o něž je nyní obrovský zájem i kvůli tomu, že jsou pro zájemce zdarma.

V Paříži, Marseille, Bordeaux či Toulouse vyšlo do ulic více než 10.000 lidí, kteří protestovali proti úsporným plánům podniků, jež i kvůli koronavirové krizi oznamují snižování počtu zaměstnanců. Podle agentury AFP od března oznámilo chystanou restrukturalizaci téměř 400 firem, které celkem zruší skoro 60.000 pracovních míst.

V Nizozemsku přibylo přes 1700 nakažených, je to opět rekord

Nizozemsko dnes už třetí den po sobě ohlásilo další rekord počtu nově odhalených případů nákazy koronavirem, když za 24 hodin přibylo 1753 nakažených. Podle Národního zdravotního ústavu RIVM se tak celkový počet infikovaných v 17milionové zemi od počátku epidemie vyšplhal přes hranici 88.000. Více než 6200 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

Nizozemské úřady ve středu registrovaly 1542 nových případů a v úterý 1379. Více infikovaných za jeden den předtím přibylo naposledy na počátku dubna.

V Nizozemsku aktuálně přibývá nakažených o něco pomaleji než v méně lidnatém Česku, kde se za středu potvrdila nákaza u 2139 lidí. Nizozemská vláda proto v úterý zařadila Prahu na seznam rizikových regionů. Lidé, kteří pobývali v české metropoli, musejí po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény.

V Brazílii zemřelo dalších 987 lidí s koronavirem

V Brazílii za posledních 24 zemřelo 987 lidí nakažených koronavirem, což je méně než o den dřív. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví nejlidnatější latinskoamerické země. Celková bilance úmrtí vzrostla na 134.106.

Počet lidí, u kterých testy nově potvrdily koronavirovou infekci, se zvýšil o 36.820 na celkových 4,419 milionu.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených virem SARS-CoV-2 třetí nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech a Indii.

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově potvrdily v 97.894 případech. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

Ve druhé nejlidnatější zemi světa se koronavirem doposud nakazilo 5,12 milionu lidí. To je po Spojených státech, kde evidují okolo 6,6 milionu případů, druhý nejvyšší počet na světě.

Počty mrtvých se v Indii v poslední době zvyšují a v posledních dvou týdnech jejich bilance každý den přesahuje tisícovku. Děje se tak v situaci, kdy se množí zprávy o přetížených jednotkách intenzivní péče v nemocnicích a nedostatečných zásobách kyslíku pro kriticky nemocné pacienty. Za posledních 24 hodin zemřelo 1132 lidí s covidem-19, celkem jich je 83.198.

Indická vláda pokračuje v uvolňování restrikcí ve snaze povzbudit indickou ekonomiku, v níž byly za uplynulé měsíce zrušeny miliony pracovních míst.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď