Německo nyní podle Merkelové není připraveno na otevření škol

foto Ilustrační foto - Děti se v německém Kielu vrací po prázdninách do školy, 10. srpna 2020.

Berlín - Německo v současné době není připraveno na obnovu prezenčního vyučování na školách, ačkoliv se epidemická situace zlepšuje. Uvedla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Institut Roberta Kocha (RKI) dnes oznámil, že případů infekce bylo za posledních sedm dnů zachyceno méně než 100 na 100.000 obyvatel. Pro výrazné uvolnění karanténního režimu ale němečtí politici chtějí počkat, až údaj klesne pod 50. Uzávěra v Německu platí do 14. února.

Německá kancléřka poděkovala obyvatelům za trpělivost a vyzvala je k dodržování nařízení a hygienických pravidel. "Děláme, co je v našich silách, abychom co nejdříve otevřeli školky a školy," uvedla kancléřka, která zároveň varovala před šířením nových mutací koronaviru.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes prohlásil, že Německo objednává očkovací preparáty proti covidu-19 na rok 2022. "Objednáváme vakcíny z preventivních důvodů," uvedl Spahn. Podle něj tak chce stát zaručit, že bude mít v případě potřeby dostatek očkovacích dávek.

Bavorský premiér Markus Söder zase v dnešním rozhovoru s listem Die Welt vyzval evropské úřady, aby zvážily schválení vakcín proti covidu-19 vyrobených v Rusku a Číně.

Podle RKI v Německu v pátek přibylo 12.321 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 794 lidí. V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 8010 potvrzených infekcí.

Celkem se od počátku epidemie nákaza koronavirem v Německu, které má 83 milionů obyvatel, prokázala u vice než 2,2 milionu lidí. S covidem-19 v zemi zemřelo 56.546 osob.

Počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v Německu klesl na 90,9. V pátek tento údaj činil 94,4. Cílem německých politiků je dostat se co nejrychleji pod hranici 50 případů na 100.000 obyvatel. Nejvyšší hodnota byla hlášená 22. prosince, kdy na 100.000 lidí připadalo 197,6 nově infikovaných v předchozích sedmi dnech.

Berlín ode dneška nejméně do 17. února zakázal vstup z oblastí s výskytem nakažlivějších mutací. Opatření se z evropských zemí vztahuje na Portugalsko, Irsko a Británii, z neevropských pak na Brazílii a Jihoafrickou republiku a od neděle začne omezení platit i pro africké Lesotho se Svazijskem.

České republiky, kterou Německo kvůli vysoké míře infekce hodnotí jako epidemicky vysoce rizikovou zemí, se nové omezení netýká. Pro cesty z Česka do Německa tak nadále platí povinnost koronavirového testu ještě před překročením hranic, a poté nástup do desetidenní karantény, kterou je možné po pěti dnech ukončit dalším testem.

Výjimku z karantény mají čeští pendleři, kteří se v Bavorsku musí každých 48 hodin nechat testovat. V Sasku přeshraničním pracovníkům postačují dva testy týdně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď