V Německu přebývá vakcína AstraZeneca, zní návrhy očkovat mladší

foto Ilustrační foto - Zdravotní sestra ukazuje ampulku s vakcínou AstraZeneca na snímku pořízeném 26. února 2021 v Třemošnici na Chrudimsku v ordinaci praktického lékaře Radoslava Svobody, který jako jeden z prvních v Pardubickém kraji začal očkovat své pacienty vakcínou proti koronaviru.

Berlín - Vedení několika německých spolkových zemí vyzvalo úřady, aby nevyužitou vakcínu firmy AstraZeneca použily pro co nejčasnější naočkování mladších lidí. Tato vakcína je zatím v Německu určena jen pro osoby mladší 65 let kvůli nejasné účinnosti u seniorů, a podle ministerstva zdravotnictví tak zatím byla využita jen zhruba pětina z 1,45 milionu dávek, které má země k dispozici, napsala agentura Reuters.

"Nemůžeme si dovolit, aby vakcína ležela ve skladech a nepoužívala se kvůli tomu, že někteří lidé, kteří by ji mohli dostat, ji odmítají," řekl premiér spolkové země Bádensko-Württembersko Winfried Kretschmann v rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Welt am Sonntag.

Bavorský premiér Markus Söder zase navrhl, aby tuto vakcínu mohl dostat kdokoli, kdo o ni projeví zájem. "Než aby zůstala ležet, tak očkujme ty, kdo chtějí," řekl listu Bild am Sonntag.

Německý ministr zdravotnictví v pátek apeloval, aby lidé vakcínu od společnosti AstraZeneca neodmítali. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler ujistil, že podle dosavadních dat je tato vakcína "velice účinná", například ve Skotsku díky tomuto preparátu počty hospitalizací výrazně poklesly.

Šéf německé imunologické společnosti Carsten Watzl předpovídá, že regulátoři už brzy doporučí očkování látkou od AstraZeneca i u starších lidí. "Myslím, že Německo brzy změní kurz... Víme, že vakcína funguje i v této (starší) věkové skupině," řekl stanici BBC.

S nevyužitými skladovými zásobami vakcíny od AstraZeneca se potýkají i další evropské země včetně Francie, Španělska nebo i Česka. Evropská unie se přitom s výrobcem očkovací látky pře kvůli zpoždění dodávek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď