V Německu pokračují stávky, v mnoha městech ochromena MHD

foto Stávka zaměstnanců veřejného sektoru v mnoha německých městech ochromila hromadnou dopravu. Na snímku tramvaje v Hannoveru.

Berlín - Stávka zaměstnanců veřejného sektoru dnes v mnoha německých městech ochromila hromadnou dopravu. Nejvíce se omezení dotkla měst v Dolním Sasku a okolí Stuttgartu, informovala agentura DPA. Na mnoha místech zůstanou dnes na výzvu odborového svazu Verdi zavřené i školky, obecní úřady, bazény či divadla. Zaměstnanci veřejného sektoru stávkují v Německu již třetí den.

Po celém Německu dnes stávkují desítky tisíc lidí, které zaměstnává stát i jednotlivé obce. Kromě školek, radnic a kulturních institucí, které se zcela zavřely, dnes na mnoha místech v omezeném provozu fungují i nemocnice. Popeláři mnohde nesvážejí odpad a v některých městech se neuklízejí ani ulice.

Ve Stuttgartu dnes do ulic nevyjely tramvaje ani autobusy, funguje jen příměstská doprava. Hromadnou dopravu nemohou dnes využít ani obyvatelé a návštěvníci Hannoveru, Brunšviku (Braunschweig) a Wolfsburgu ve spolkové zemi Dolní Sasko. Život stávka znepříjemnila například i studentům, kteří dnes skládají maturitní zkoušku. V několika dolnosaských městech jsou uzavřené i všechny školky.

Půl hodiny před polednem by se v centrum Hannoveru mělo podle odborářů sejít na demonstraci kolem 8000 lidí. Na protestu vystoupí jako hlavní řečník šéf odborů Verdi Frank Bsirske, který se později přesune na podobnou manifestaci do Hamburku. V druhém největším německém městě se stávkovat chystají zaměstnanci školek, divadel, knihoven, ale i celníci či zaměstnanci plavební správy.

Ke stávce se během dne připojí i ve Šlesvicku-Holštýnsku. Už od rána je například uzavřena plavební komora na kanálu spojujícím Severní a Baltské moře.

Odbory Verdi zastupují kolem 2,3 milionu zaměstnanců, kteří požadují zvýšení platů o šest procent, nejméně však o 200 eur měsíčně (5064 Kč). Protože na tom ale zatím se zaměstnavateli nenašli shodu, vyzvaly odbory k vlně výstražných stávek. V úterý kvůli nim musely být zrušeny stovky letů, včetně těch z dvojice největších německých letišť ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově.

Další kolo jednání o zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru začne v neděli v Postupimi a trvat by mělo do příštího úterý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď