V Německu opět klesla incidence, Korea má rekordně nově nakažených

foto Lidé ve frontě před očkovacím centrem ve Frankfurtu nad Mohanem, 30. listopadu 2021.

Berlín/Tokio - V Německu přibylo přes 67.000 nově nakažených koronavirem, sedmidenní incidence ale druhý den v řadě klesla. Za 24 hodin v zemi zemřelo 446 pacientů s covidem-19. Rekordní počet nových případů nákazy hlásí Korea, poprvé tam přibylo více než 5000 nakažených za den. Rekordní jsou v zemi i počty pacientů s těžkým průběhem covidu-19.

V Německu opět klesla incidence, nakažených přibylo přes 67.000

V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel. Dnes je na hodnotě 442,9, o den dříve to bylo 452,2. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI). Nových případů infekce odhalily laboratoře za úterý něco přes 67.000, za 24 hodin zemřelo 446 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od února.

Vůbec nejvyšší sedmidenní incidenci za dobu pandemie (452,4) ohlásily německé úřady v pondělí, před týdnem byla na hodnotě 404,5. Dál ovšem platí, že situace se výrazně liší mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Zatímco v Sasku je nyní incidence na čísle 1209 a v Durynsku na hodnotě 963, Hamburk hlásí 204 infikovaných na 100.000 obyvatel.

Zatímco incidence klesá, dnes hlášený počet nových úmrtí v souvislosti s covidem je nejvyšší od 20. února, kdy bylo 490 nově zemřelých. Nemocnice se navíc obávají, že bez ohledu na přijímaná opatření by země mohla mít do Vánoc 6000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, čímž by byl překonán vrchol z minulé zimy. Letos 3. ledna bylo na německých JIP 5745 covidových pacientů, což je nejvyšší počet za celou dobu pandemie.

Nyní však mají nemocnice k dispozici méně lůžek kvůli nedostatku ošetřujícího personálu. "Situace je opravdu čím dál napjatější," řekl televizi ZDF šéf sdružení intenzivní medicíny Gernot Marx a vyzval vládu, aby zvážila dočasnou plošnou uzávěru.

Podle agentury DPA je patrné, že počet zemřelých odráží počet nakažených se zpožděním, a tak je možné, že v příštích dnech budou hlášeny ještě vyšší počty úmrtí. I tak jsou nyní počty hlášených úmrtí ani ne poloviční ve srovnání s vrcholem před necelým rokem, a to i přesto, že nakažených je mnohem více. Experti to přičítají pozitivnímu efektu očkování.

Znepokojivá je zpráva, že čtyři lidé ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihu Německa měli pozitivní test na novou variantu omikron, ačkoli byli plně očkovaní proti covidu-19. Všichni čtyři ale mají jen mírné příznaky a nyní jsou v karanténě.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovalo 5,9 milionu obyvatel, z nichž 101.790 zemřelo. Skutečný počet nakažených však bude pravděpodobně vyšší, jelikož řada infekcí není odhalena.

Korea hlásí rekordní počet nově nakažených a pacientů v těžkém stavu

Korea poprvé od začátku pandemie zaznamenala více než 5000 nových případů nákazy koronavirem za den, rekordní jsou nyní v zemi i počty pacientů s těžkým průběhem covidu-19 na jednotkách intenzivní péče. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stoupající trend infekcí země zažívá od začátku listopadu, kdy vláda zrušila většinu protiepidemických opatření.

Zdravotnické úřady dnes informovaly, že za poslední den přibylo 5123 nakažených, většina z nich pochází z oblasti Soulu. Právě v metropoli a jejím okolí hlásí nemocnice extrémní vytíženost, obsazeno je 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče určených pro covidové pacienty. Celkem je v zemi na lůžkách intenzivní péče přes 720 lidí.

Teprve 1. listopadu země zrušila některá omezení jako například zkrácenou otevírací dobu restaurací nebo podmínku dodržování bezpečných odstupů. Školy se do plného provozu vrátily 22. listopadu. Odborníci předpokládali, že po zrušení restrikcí se počet nakažených zvýší. Podle nich se ale kvůli vysoké míře proočkovanosti podaří udržet množství pacientů v těžkém stavu a úmrtí nízko.

Plně očkováno je v Koreji na 80 procent obyvatel. Vláda chce nyní uspíšit podávání třetích dávek vakcíny, protože v nemocnici končí většinou lidé nad 60 let, kteří zatím nejsou očkovaní vůbec nebo jejich imunita kvůli delší době od podání druhé dávky očkování zeslábla.

Korea, která má 77 milionů obyvatel, prošla v porovnání s jinými zeměmi pandemií relativně dobře. Koronavirus se dosud prokázal u zhruba 450.000 obyvatel, 3658 z nich zemřelo. Úřady nyní s obavami sledují šíření varianty omikron, zatím ale její výskyt na korejském území nepotvrdily.

Británie má celkem 22 případů varianty omikron, čeká odhalení dalších

V Británii je celkem 22 potvrzených případů koronavirové varianty omikron a čeká se odhalení dalších, řekl dnes britský ministr zdravotnictví Sajid Javid televizi Sky News. Ještě v úterý odpoledne měla přitom Británie 14 případů, z toho devět ve Skotsku. Kvůli obavám z nové varianty koronaviru, která se poprvé objevila minulý týden na jihu Afriky, vláda zpřísnila pravidla pro cestování a zavedla povinné roušky v obchodech a veřejné dopravě v Anglii.

"Naši vědci a nejlepší vědci na světě na tom pracují, spolupracujeme s kolegy ze (skupiny) G7... takže pracujeme na mezinárodní úrovni, pracujeme ve svižném tempu a myslím, že za pár týdnů budeme o této variantě vědět mnohem víc," uvedl Javid.

Účinnost v úterý zavedených opatření vláda slíbila vyhodnotit za tři týdny. Dnes ministr Javid prohlásil, že by to mohlo být i dříve. Konkrétní termín podle něj závisí na postupu vědeckého zkoumání varianty omikron.

Ministr Javid vyzval obyvatele Británie, aby se zaregistrovali k vakcinaci posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Zatím není zcela zřejmé, jak moc je vakcína účinná proti nové variantě omikron, v naprosté většině případů ale očkování lidi ochrání před těžkým průběhem nemoci, uvedl Javid.

Podle oficiálních britských statistik má dokončené očkování 81 procent lidí nad 12 let a 32 procent lidí ze stejné věkové skupiny už si přišlo pro posilující dávku. Možnost nechat se očkovat posilující dávkou dostanou všichni Britové podle vládního plánu do konce ledna, píše Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď