V Německu 22.268 nakažených, Rusko a Ukrajina hlásí rekodní čísla

foto Žena s rouškou na ulici v Moskvě 23. listopadu 2020.

Berlín/Moskva/Washington - V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22.268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů více, než za předchozí den. Rekordní čísla opět hlásí Rusko a Ukrajina. V USA úmrtí opět přibylo nejvíc od května. Itálie, Španělsko i Turecko hlásí za den víc nakažených.

Koronavirem se v Německu nakazilo dalších 22.268 lidí

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22.268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů více, než za předchozí den. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Dosud nejvyšší denní přírůstek 83milionová země oznámila minulý pátek, kdy přibylo přes 23.000 infekcí.

Od počátku pandemie se koronavirem SARS-CoV-2 v Německu nakazilo 983.588 lidí. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 389 na 15.160. Denní maximum v tomto ohledu země zaznamenala ve středu, kdy RKI ohlásil 410 úmrtí. Z onemocnění se vyléčilo přes 676.000 lidí.

Premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff ve středu po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou oznámil, že země kvůli stále vysokému počtu infekcí prodlouží přísná karanténní opatření do 20. prosince. V následujících týdnech tak Němci dál nebudou moci navštívit restaurace, kina, divadla a další volnočasová zařízení.

Karanténa uchránila Německo podle Merkelové před nejhorším

Listopadová karanténa v Německu uchránila zemi před nejhorším scénářem, pandemie covidu-19 stále není pod kontrolou. Dnes to poslancům Spolkového sněmu řekla kancléřka Angela Merkelová, podle které zůstává cílem dosáhnout hranice 50 nově nakažených na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

"Naším cílem je, aby zdravotnické úřady byly opět schopné trasovat šíření koronaviru, a bránit tak dalším přenosům infekce," řekla Merkelová.

Dosavadní listopadová karanténa dokázala podle kancléřky uchránit německý zdravotní systém před zhroucením. "Naše zdravotnictví je robustní. I tak ale o něj musíme pečovat," řekla.

Merkelová se v parlamentu opakovaně vyslovila pro co největší omezení kontaktů. S tím souvisí i ponechání lyžařských středisek mimo provoz. Berlín podle ní chce, aby Evropa prozatím do 10. ledna nechala lyžařské areály uzavřené. O této možnosti nyní jednají alpské země. Zatímco Itálie návrh podporuje, Rakousko se staví proti. A právě na rakouský nesouhlas Merkelová poslance upozornila. "Nemusí se nám to podařit, ale zkusíme to," uvedla o německé podpoře uzavírek areálů.

Merkelová se ohradila proti kritice, že vláda jedná jen ve jménu zdraví, ale o hospodářství se nestará. "Vždy jde o zdraví a hospodářství, zdraví a kulturu a tak dále," uvedla s tím, že ale bez zdraví by nic z toho nebylo. Z řad opozice, zejména z lavic Alternativy pro Německo, si ale během projevu vyslechla řadu nesouhlasných výkřiků.

Kancléřka přislíbila, že podniky a podnikatelé se budou i v prosinci moci opřít o stejnou pomoc státu, jako tomu je nyní v listopadu. Německo podnikům proplácí podle velikosti firem až 75 procent ušlých tržeb, výpočet provádí podle loňských hospodářských výsledků podniků.

Karanténa, která měla v Německu skončit na konci listopadu, bude nyní platit až do 20. prosince, ani pak ale omezení zcela nezmizí. Do 20. prosince nicméně zůstanou uzavřené restaurace, kina či divadla, školy a školky budou fungovat, vánoční prázdniny ale v celém Německu začnou již 19. prosince. Od 23. prosince do 1. ledna se podmínky pro rodinná setkání zmírní, nově budou v soukromí povolené sešlosti nejvýše pěti lidí ze dvou domácností, přes svátky to bude deset lidí z vícero domácností. Nyní platí limit deseti lidí z nejvýše dvou domácností.

Merkelová rovněž poslance varovala, že nemůže od ledna přislíbit velké rozvolnění stávajících omezení. Naději konce pandemie ale dávají podle kancléřky vyvíjené vakcíny, které by mohly být brzy schváleny. "Vidíme světlo na konci tunelu," dodala.

Itálie, Španělsko i Turecko hlásí za den víc nakažených

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 zemřelých v souvislosti s nákazou; oba údaje jsou vyšší než o den dříve. Informoval o tom dnes deník Corriere della Sera. Vyšší denní nárůsty nakažených oproti předchozímu dni dnes oznámilo i Španělsko a Turecko, které zaznamenalo nejvyšší denní nárůst úmrtí už čtvrtý den v řadě.

Ve středu oznámilo italské ministerstvo zdravotnictví 25.853 potvrzených nakažených za předchozí den a dalších 722 úmrtí spojených s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje. Testů bylo provedeno v posledních dvou dnech zhruba stejně (na 230.000). Denní nárůsty nakažených koronavirem v Itálii začaly být výrazněji vyšší koncem října, v posledních několika dnech jsou ale nižší, než byly v polovině listopadu.

V šedesátimilionové Itálii se dosud potvrdilo 1,5 milionu nakažených koronavirem, který se poprvé objevil před rokem v Číně. V počtu evidovaných nákaz je země osmá na světě, v počtu úmrtí spojených s covidem-19 (52.850) je šestá na světě a druhá v Evropě po Británii.

Hospitalizováno s covidem-19 je teď v Itálii 34.038 lidí, což je o 275 méně než ve středu. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 3846 pacientů. Nejhůře postiženým regionem je Lombardie, kde se nově potvrdilo 5697 nákaz, o den dříve jich přibylo 5173.

Italská vláda před měsícem zpřísnila protiepidemická opatření. Země je rozdělena na tři zóny (červenou, oranžovou a žlutou), do nichž jsou zařazovány regiony podle epidemických kritérií. V celé zemi platí zákaz nočního vycházení, v červené zóně je omezen pohyb lidí i ve dne. V červené a oranžové zóně jsou rovněž pro veřejnost zavřeny restaurace a bary, které smějí nabízet jen jídlo s sebou. Tato opatření platí zatím do 3. prosince.

Vyšší denní nárůst nakažených než předchozí den dnes oznámilo Španělsko, kde přibylo 12.289 případů. To je zhruba stejně jako oznámilo ministerstvo zdravotnictví v úterý, ale víc než hlásilo ve středu (10.222). Úmrtí s covidem-19 dnes přibylo ve Španělsku 337, o den dříve to bylo 369 takových úmrtí a v úterý hlásila vláda 537 nových úmrtí, což bylo nejvíce za den ve druhé vlně.

Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo 1,6 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je šestý nejvyšší počet ve světě. V počtu úmrtí s covidem-19 (44.374) je Španělsko deváté ve světě a čtvrté v Evropě (po Británii, Itálii a Francii).

Vyšší počty nově nakažených dnes oznámilo i Turecko, které za poslední den zaznamenalo 29.132 nakažených, o den dříve to bylo 28.351 případů. Ve středu ministerstvo zdravotnictví poprvé od července oznámilo všechny denní případy nákazy, včetně asymptomatických. Úmrtí s covidem-19 přibylo v Turecko za poslední den 174, což je dosud nejvíce; o den dříve to bylo 168. Celkem v této zemi s 83 miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 13.014 lidí, v dnešní tabulce uvedla také vláda 474.606 "nemocných" od počátku pandemie.

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.675 nových případů a 507 úmrtí. Rekordní přírůstek 15.331 nově potvrzených případů nákazy koronavirem dnes ohlásil rovněž ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

Nejhorší situace z 85 ruských regionů přetrvává v Moskvě, kde za 24 hodin přibylo 6075 nových případů infekce, upozornila agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Moskevský starosta prodloužil dosavadní omezení do poloviny ledna s tím, že alternativou by byla jen úplná karanténa pro všechny Moskvany. Takto v režimu sebeizolace zůstávají senioři starší 65 let a zaměstnavatelé jsou povinni převést 30 procent zaměstnanců na práci z domova.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin dnes uvedl, že uzávěru města v tuto chvíli neplánuje. Prohlásil, že ruská metropole je připravena na hromadné očkování obyvatel a očekává zásilku vakcín. Ve městě je podle něj v tuto chvíli připraveno 300 míst, kde se vakcinace uskuteční. Kdy budou preparáty k dispozici, neupřesnil. Agentura Reuters už dříve napsala, že pro ruské občany bude ruská očkovací látka Sputnik V zdarma.

Server The Moscow Times dnes informuje o situaci v jedné z nemocnic v západosibiřském městě Barnaul, kde žije asi 630.000 obyvatel. Kvůli nedostatku lůžek pro pacienty s covidem-19 se úřady rozhodly otevřít staré nepoužívané oddělení ve zdravotnickém zařízení. Na situaci upozornil jeden z pacientů, který natočil na video pokoj, ve kterém leží. Na záběrech jsou mimo jiné vidět popraskané zdi, na kterých místy odpadla stará malba.

"Nemocniční budova v budoucnu nebude používána. Ze seznamu covidových nemocnic bude stažena jako první, jakmile se epidemická situace zlepší," sdělilo agentuře TASS tiskové oddělení regionálního ministerstva zdravotnictví, podle něhož se nyní situace co do počtu nově nakažených v oblasti stabilizuje. Na Altaji, kde město Barnaul nachází a kde žije zhruba 2,3 milionu obyvatel, se dosud koronavirem infikovalo přes 25,000 osob.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo téměř 2,2 milionu lidí, z nichž 38.062 nákaze podlehlo. Země je z hlediska celkového počtu potvrzených případů pátou nejpostiženější na světě, po Spojených státech, Indii, Brazílii a Francii.

Na Ukrajině s přibližně 42 miliony obyvatel se i s dnešním rekordním přírůstkem nakazilo od jara 677.189 lidí, z nichž 11.717 zemřelo, poznamenal list Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v USA nepolevuje, úmrtí opět přibylo nejvíc od května

Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci covid-19, která je v zemi spojována se smrtí více než 262.000 lidí. Bilance deníku The New York Times (NYT) a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se dostaly nad tuto hranici po ohlášení dalších bezmála 2300 úmrtí připisovaných koronaviru. Nově odhalených nákaz je okolo 180.000.

Středeční bilance obětí byla stejně jako ta úterní nejvyšší od 6. května a znamená další přiblížení k rekordním hodnotám z dubna. Ve statistice NYT je nejvyšším denním součtem 2752 mrtvých, JHU eviduje maximum asi o 150 nižší. Průměrný přírůstek počtu mrtvých se tento týden dostal nad 1600, nad 2000 byl v USA týdenní průměr jen několik dní okolo poloviny dubna.

Americká média podotýkají, že smrtí nyní končí výrazně menší podíl případů nákazy než na jaře. Šíření koronaviru ale v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel v posledních týdnech nabíralo na obrátkách takovým způsobem, že nárůst hospitalizací i fatálních případů covidu-19 byl nevyhnutelný.

Křivka zachycující vývoj statistiky infekcí od víkendu nesměřuje tak strmě vzhůru jako v minulých týdnech, růst se ale stále nezastavil. Podle NYT po 178.242 nových případech stoupl průměrný přírůstek z posledního týdne na více než 176.000, JHU registruje za středu dokonce přes 181.000 nálezů na koronavirus SARS-CoV-2.

Iniciativa The COVID Tracking Project uvádí, že v USA se aktuálně denně provede asi 1,8 milionu laboratorních testů, což by znamenalo míru pozitivity okolo deseti procent. Stejný zdroj, na který se odvolávají i přední americká média, také hlásí nárůst hospitalizací spojených s covidem-19 na nové maximum v podobě 89.959 nemocných. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem od začátku měsíce narostl o více než 40.000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď