V Němčovicích budou lidé čekat na autobus v pařezové chaloupce

foto V Němčovicích na Rokycansku začala stavba netradiční autobusové zastávky (na snímku z 23. října 2018), která vypadá jako pařezová chaloupka ze známé kreslené pohádky.

Němčovice (Rokycansko) - Jako v pohádce si budou připadat lidé, kteří budou v Němčovicích na Rokycansku čekat na autobus. Obec se zhruba 170 obyvateli totiž staví místo obyčejné autobusové čekárny kopii pařezové chaloupky ze známého kresleného večerníčku o Křemílkovi a Vochomůrkovi. I když zatím stojí jen hrubá stavba se střechou, u zastávky už nyní zastavují auta a lidé si ji fotí. Hotová má být příští rok v květnu nebo v červnu, řekl ČTK bývalý dlouholetý starosta Karel Ferschmann. V obci se letos nekonaly obecní volby, a proto momentálně starostu nemá, vede ji jmenovaný správce.

"Auta tady jezdí opravdu rychle, některá odhaduji i 120 kilometrů za hodinu, motorkáři jezdí po zadním kole, je to tu nebezpečné. Tak doufáme, že pařezová chaloupka bude sloužit trochu jako retardér ke zpomalení," řekl Ferschmann. Když Plzeňský kraj dokončil kompletní opravu silnice druhé třídy mezi Břasy a Liblínem, bylo na obci postavit v nových autobusových zálivech zastávku. "Ta původní dosloužila, byla zastaralá," uvedl.

V Němčovicích na Rokycansku začala stavba netradiční autobusové zastávky (na snímku z 23. října 2018), která vypadá jako pařezová chaloupka ze známé kreslené pohádky. Pařezová chaloupka je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Má dveře do oblouku a několik okének. Stavbu čeká ještě dobroušení a pak fasáda v hnědé barvě pařezu. Šikmou střechu s nakřivo postaveným komínem podpírají, stejně jako v pohádce, velké rozeklané dubové větve. "Tady má být všechno nakřivo, protože Křemílek a Vochomůrka neměli žádnou kvalifikaci stavebníků," vysvětlil Ferschmann. Nejtěžší prý bylo sehnat právě vhodné velké větve.

V Němčovicích si dali záležet na tom, aby jejich chaloupka byla postavena ve správném poměru jako ta večerníčková, kterou nakreslil výtvarník Zdeněk Smetana. Vzniklo tak i první patro s malým oknem mířícím přesně na sousední fotbalové hřiště. Místní lidé nešetří nápady na další vylepšení. Navrhují například, aby zastávka začala automaticky hrát hudbu z večerníčku, když do ní někdo vejde. Nebo chtějí, aby v patře někdo při každém fotbalovém utkání seděl v okýnku ukazoval aktuální skóre zápasu. Zatím je rozhodnuto jen o tom, že uvnitř bude lavice na sezení a ze špalku vyřezané postavičky Křemílka a Vochomůrky, venku ji ozdobí lucerna. Náklady na stavbu nejsou zatím uzavřené, Ferschmann je odhaduje na zhruba 100.000 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď