V Němčičkách lidé oblékli kroje na Velikonoce i dnes

foto Smutné Velikonoce prožívá letos rodina Stávkova z Němčiček na Břeclavsku. Milovníci tradic a folkloru manželé Jiří a Šárka se syny Kryštofem (vpravo) a Františkem si kvůli opatřením proti šíření koronaviru museli udělat soukromé Velikonoce doma. Dnes mohli synové, kteří si i s otcem pro tuto příležitost oblékli své kroje, vymrskat jen svoji maminku.

Němčičky (Břeclavsko) - V některých obcích jsou tradice silně zakořeněné a jejich obyvatelé se jich nechtějí vzdát. Například v Němčičkách na Břeclavsku chasa tradičně vyráží na takzavný mrskut v krojích. Někteří obyvatelé obce si tak tuto krojovanou tradici nenechali ujít ani letos, ale pomlázkou se vyplácelo doma. Minimálně v rodině Jiřího Stávka.

Kroj dnes oblékl on, jeho žena Šárka i synové František a Kryštof. "Je to tradice, tak proč od toho upustit. Já mám kroj rád, a když je příležitost ho ukázat, udělám to. Jsem rád, že to tímto způsobem můžu předat i dětem," řekl ČTK Stávek. Krojovaný tak dnes byl i celý "akt" vymrskání.

Stávek se syny letos také pletl pomlázky. Ale jen malé. Chasa v Němčičkách je známá svými obřími pomlázkami, které dosahují několika desítek metrů. V roce 2016 se Němčičtí zapsali i do české knihy rekordů s pomlázkou dlouhou 66,66 metru, kterou 14 lidí pletlo šest hodin. "Letos se ale žádná obří žila kvůli opatřením nepletla. Snad příští rok," doufá Stávek.

K vládním opatřením kvůli koronaviru uvedl, že jsou nutností. "Bylo by samozřejmě lepší, kdyby ten vir vůbec nebyl a i Velikonoce proběhly normálně, ale nedá se nic dělat. Je to takové, je to je," uvedl Stávek.

V mnoha obcích v Jihomoravském kraji se dnes na "šlahačku" nechodilo tak, jak je to zvykem, i někteří starostové obyvatelům doporučili rozhlasem nebo na webu, aby lidé zůstali doma. Důvodem jsou opatření zavedená vládou kvůli šíření zákazy novým typem koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď