V některých krajích už se rýsují budoucí koalice

foto Zleva Jan Jakob z TOP 09, Petra Pecková za STAN, lídr kandidátky Pirátů Jiří Snížek a Martin Kupka z ODS předstoupili 4. října v podvečer v Praze před novináře s informacemi o povolebním vyjednávání o vzniku krajské koalice ve Středočeském kraji.

Praha - Den po skončení krajských voleb se v některých regionech začínají tvořit nové krajské koalice. Nejdál pokročila vyjednávání v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Na severu Moravy pravděpodobně bude vládnout vítězné hnutí ANO s ODS kandidující spolu s TOP 09, lidovci a nově rovněž s ČSSD. V Jihomoravském kraji se rýsuje koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. V pondělí by mohli stvrdit memorandum o spolupráci strany v Pardubickém kraji, kde vítězné ANO rovněž zřejmě zůstane v opozici. Na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO se dnes domluvili lídři stran ve středních Čechách.

Zleva Pavel Drobil (ODS), Jakub Unucka (ODS), Jiří Carbol (KDU-ČSL), Jiří Navrátil (KDU-ČSL) a Lukáš Curylo (KDU-ČSL) vystoupili 4. října 2020 na krajském úřadu v Ostravě na tiskové konferenci k povolebnímu jednání. Moravskoslezský kraj povede koalice vítězného hnutí ANO s ODS, lidovci a nově rovněž s ČSSD. Na vytvoření koalice se na severu Moravy dohodli zástupci ANO, koalice občanských demokratů s TOP 09, lidovců a ČSSD. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), který opět stane v čele kraje. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu Moravskoslezského kraje bude mít koalice převahu 46 hlasů. Koaliční smlouvu uskupení teprve podepíšou, pravděpodobně v úterý odpoledne.

Na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje se už v sobotu večer předběžně dohodlo uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, tvořené tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN. Hejtman Martin Netolický dnes potvrdil, že dohoda je připravená, její parametry musí schválit zastupitelské kluby všech koaličních stran. Memorandum o spolupráci chtějí strany podepsat v pondělí. V Pardubickém kraji tak vzniká v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky.

Bez vítězného ANO vznikne podle všeho koalice v Jihomoravském kraji. Tam se na spolupráci dohodli zástupci lidovců, Pirátů, ODS s podporou Svobodných a Starostové pro jižní Moravu. Koaliční smlouvu ale dnes nepodepíšou. Budou jednat do noci, řekl dnes novinářům brněnský tajemník KDU-ČSL Jakub Hruška. Lídr KDU-ČSL a kandidát na hejtmana Jan Grolich dříve uvedl, že by se možná mohla koaliční smlouva podepisovat už dnes.

Ve středních Čechách se dnes lídři stran dohodli na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO. Zástupci stran začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková.

Méně jasný výsledek zatím mají koaliční jednání na severu Čech. V Libereckém kraji jednají vítězní Starostové pro Liberecký s ODS a Piráty Taková trojkoalice by měla 32 ze 45 mandátů v zastupitelstvu. Stejnou pozici by mohlo mít spojení Starostů s druhým hnutím ANO. S tím ale budou Starostové jednat až v případě, že se s ODS a Piráty nedohodnou.

V Ústeckém kraji jedná vítězné ANO o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO Jan Schiller. jednání budou pokračovat úterý.

V Karlovarském kraji začalo ANO jednat o koalici s ODS, Místními a SNK1. Dohoda zatím není jistá, řekla dnes ČTK krajská předsedkyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Paralelně zkouší karlovarské ANO domluvit koalici i STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj.

Piráti v Královéhradeckém kraji podle dosavadního hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) dostali nabídku na funkci hejtmana v případné koalici s ANO a koalicí ČSSD a Zelení. Taková koalice by měla 23 hlasů ze 45.

V Olomouckém kraji je rozhodujícím článkem pro vytvoření možných koalic ODS, která se o dalším postupu rozhodne na regionální radě počátkem příštího týdne. S občanskými demokraty, kteří v kraji skončila čtvrtá, chtějí vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď