V některých krajích hrozí opět omezování nemocniční péče, řekl Vojtěch

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vystoupil na tiskové konferenci k aktuální epidemiologické situaci 15. října 2021 v Praze.

Praha - V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu hospitalizovaných s covidem-19 opětovné omezování odložitelné nemocniční péče. Novinářům to řekl na tiskové konferenci k omezení preventivní péče během předchozích vln pandemie. O které kraje jde, neupřesnil. Obecně se ale epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze. Po jednání vlády upřesnil, že se tak může stát během několika týdnů, pokud se situace bude dál zhoršovat.

"Pokud jsou tady lidé, kteří zpochybňují očkování, nechtějí se nechat očkovat, bude to znamenat, že se mohou skutečně nemocnice dostat do problémů a nebudou schopny se starat o všechny pacienty," uvedl.

Aktuálně je s koronavirem hospitalizováno 620 lidí a 102 v intenzivní péči. Z říjnových 997 covid pozitivních pacientů v nemocnicích byly podle dat ministerstva dvě třetiny neočkované. Bez očkování by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZSI) Ladislava Duška počty hospitalizovaných mohly být i šestkrát až desetkrát horší.

Epidemie podle něj dál zrychluje, reprodukční číslo je kolem 1,5. "Musíme se připravit na další růst nejen počtu nakažených, ale také hospitalizovaných v dalších týdnech," uvedl Dušek.

Nejvíce nákazou zatížené kraje jsou podle Duška Moravskoslezský, Olomoucký, Jihomoravský, Jihočeský kraj a Praha. "Dochází k volnému komunitnímu šíření nakažlivější formy viru," doplnil. V krajích s velkými městy podle něj šíření ovlivňuje migrace za prací nebo studentů do škol. V jižních Čechách hraje roli i dojíždění za prací do Německa.

"Nákaza se šíří hlavně mezi neočkovanou populací, ze 70 až 75 procent. Stále převažují mladí lidé do 35 let," sdělil novinářům.

Dopady viru na zdravotnictví podle Duška brzdí proti předchozím vlnám očkování. Očkovaní lidé v nemocnicích jsou průměrně ve věku 75 let, neočkovaní ve věku 59 let. V současné době jsou očkovány zhruba dvě třetiny dospělé populace. Zatímco u seniorů je očkovaných 70 až 80 procent, z mladších pod 40 let je očkována asi polovina. "Pokud neočkovaná populace zahltí nemocnice, tak je zahltí pro všechny," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď