V několika krajích se otevírají očkovací centra proti covidu bez registrace

foto V obchodním komplexu Forum Nová Karolina v Ostravě se 21. července 2021 otevřelo očkovací místo bez nutnosti předchozí registrace.

Brno - Očkovací centra proti covidu-19 bez předchozí registrace se dnes po Praze otevírají ve třech krajských městech i na dalších místech. Ráno začala fungovat očkovací centra ve zlínské PSG aréně a také v obchodním centru Forum Nová Karolina v Ostravě. To provozuje Fakultní nemocnice Ostrava. Dopoledne zahájilo provoz centrum v obchodním centru Olympia v Brně, pro velký zájem začalo očkovat dřív.

Další centra bez registrací budou od středy nově k dispozici ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus. Nově se otevře očkovací centrum bez registrace také v Jaroměři na Náchodsku v Královéhradeckém kraji

Očkovací centra fungují od loňského prosince v nemocnicích, halách, na výstavišti, ale byla v nich nutná registrace. Centra bez registrace otevřela minulý týden v Praze na hlavním nádraží a v obchodním centru Chodov.

Zdravotníci zatím podali lidem přes devět milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Plné očkování o dvou dávkách má přes čtyři miliony lidí. V ČR žije téměř 10,7 milionu lidí.

V Ostravě se otevřelo očkovací místo bez registrace, lidé čekali ve frontě

V obchodním komplexu Forum Nová Karolina se dnes otevřelo očkovací místo bez nutnosti předchozí registrace. Centrum s kapacitou až 800 lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00, posledního zájemce o očkování přijme v 18:30. Lidem se v centru bude podávat jednodávková vakcína proti koronaviru od společnosti Johnson&Johnson. Očkovací místo bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava. Ještě před otevřením se před centrem vytvořila fronta několika desítek lidí. V centru je pět očkovacích boxů, pracovat v něm bude 13 lidí na směně, většinou zdravotníků. ČTK to dnes řekla Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava.

"Přišla jsem sem, protože se nemůžu dovolat naší zdravotní sestře a skončila mi moje lékařka. Přes centrální systém se mi to zdá zdržování, a když mám volno, tak jdu radši sem. Určitě jsem ráda, že ta možnost je. Měla jsem covid dvakrát a doteď se z toho nemůžu vzpamatovat, takže já mám strach. Myslím, že opatření by se měla dodržovat, ale jedni a ti samí na to pořád kašlou. Čekala jsem, že zájem o očkování bude, takže jsem s řadou počítala, že musím chvíli postát ve frontě, mi nevadí," řekla jedna ze zájemkyň o očkování Věra Kolajová.

Zájem o očkování v pražských očkovacích centrech podle ministerstva zdravotnictví roste. V obchodním centrum Westfield na Chodově zdravotníci v úterý podali vakcínu 1101 lidem, což je asi o 150 více než v pátek, kdy bylo do té doby naočkovaných nejvíc. V nákupním centru Nový Smíchov v úterý vakcínu proti covidu-19 dostalo 250 lidí, o 70 více než v pondělí. Ode dneška se tam podle ministerstva bude používat očkovací látka od Pfizer/BioNTech místo dosavadní látky od firmy Moderna.

"O zájmu o očkování na tomto místě není možné činit závěry hned po prvním dnu fungování, ale je potřeba provést vyhodnocení s určitým odstupem. Je nutné také říct, že dle zkušeností místního obchodního centra, patří pondělí mezi obecně slabší návštěvní dny," napsala ČTK k nižšímu pondělnímu zájmu na Smíchově mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

První zájemci dostali ve Zlínském kraji vakcínu proti covidu bez registrace

První zájemci dostali ráno ve Zlínském kraji vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. Zdravotníci ve zlínské PSG aréně je začali očkovat v 08:00, za první půlhodinu mělo o tento způsob vakcinace zájem asi 20 lidí. Žádné dlouhé fronty tedy nevznikaly. Očkování bez registrace je lidem v regionu ode dneška k dispozici také ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

Zařízení v kraji, kde zájemci dostávají očkování bez předchozího objednání, využívají vakcínu Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Druhá z nich je jednodávková. Vhodnost vybrané vakcíny před očkováním musejí lidé konzultovat s lékařem.

„Je to kvůli možné kontraindikaci. Ne pro každého jsou vhodné všechny vakcíny, z toho důvodu je tady lékař,“ řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

Očkovat bez registrace se přišel například Vojtěch ze Zlína. Zájem měl o vakcínu Janssen. "Nemusím se registrovat a nemusím jít znova, takže určitě pro mě jednodávková vakcína je lepší. Rozhodl jsem se z toho důvodu, že chci vycestovat do zahraničí. A jelikož se restrikce a tady ty věci neustále mění, tak jsem se radši rozhodl, že se naočkuji," uvedl.

Krátce před ním dostal vakcínu bez registrace František z Lipiny, místní části Valašských Klobouk na Zlínsku. "Jel jsem se synem na oční vyšetření a včera (v úterý) jsem si na internetu přečetl, že se tady otvírá ve Zlíně místo pro neregistrované. Nechtělo se mi dlouho někde na internetu registrovat," řekl František, který měl zájem o vakcínu od firem Pfizer/BioNTech.

Pro zájemce o očkování bez registrace je v PSG aréně vyčleněno jedno pracoviště. S organizací pomáhají koordinátorky. Očkovat bez registrace se bude ve Zlíně v čase od 8:00 do 16:00. Lidé dostanou vakcínu i v případě pozdějšího příchodu, ale musejí počítat s tím, že přednost dostanou registrovaní.

Očkovací centrum v Brně začalo očkovat dřív pro velký zájem

Očkovací centrum bez registrace v brněnském nákupním centru Olympia začalo lidem dříve aplikovat vakcíny proti nemoci covid-19. Původně mělo zahájit provoz dnes ve 12:00, ale z důvodu velkého zájmu začalo v 10:30. ČTK to řekl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák, podle kterého se vytvořila fronta asi 200 lidí. Z 90 procent mají zájem o jednodávkovou vakcínu Janssen společnosti Johnson&Johnson. Centrum nabízí i dvoudávkovou vakcínu od Pfizer/BioNTech.

Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské se první zájemci o očkování začali v chodbě mezi obchody Kika a Hervis objevovat okolo 8:00. "Vytvořila se fronta, proto jsme zahájili očkování v 10:30. Kolem 11:00 už měly vakcínu desítky lidí. Z 90 procent chtějí Janssen, proto nám odpoledne přivezou další dávky," uvedla Lipovská.

Objevili se i samoplátci, kteří chtěli platit hotově, platba je nicméně možná pouze kartou. "Očkování je možné pro lidi nad 16 let, nikoliv pro mladší," zdůraznila Lipovská. Centrum bude otevřeno každý den včetně víkendu od 10:00 do 20:00.

Lidé po příchodu vyplní dotazník, poslechnou si instrukce, podepíšou informovaný souhlas. "Zkontrolujeme jim občanský průkaz a kartičku pojištěnce, v systému zjistíme, jestli už někdo měl nějakou dávku očkování. Kdo jde na první dávku Pfizeru, domluví si termín druhého očkování. Také tu máme lékaře, kteří se ptají na alergie. Vzadu máme očkovací boxy, po očkování lidé čekají 15 minut, jestli budou mít reakce," popsala Lipovská.

Očkovací centrum si prohlédl i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Babiš uvedl, že v neděli by měla být v ČR aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu-19. Řekl také, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

Vláda chce zapojit do očkování i mobilní týmy. "Měly by jezdit do menších vesnic nebo k příhraničí, kde je podle údajů nižší proočkovanost. Očkování je nejlepší ochrana a umožní návrat do normálního života," řekl ministr Vojtěch.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 15:00 10°C

Celá předpověď