V neděli se do ČR vrátili poslední vojáci z mise v Afghánistánu

foto Čeští vojáci na základně v afghánském Bagrámu cvičí 13. prosince 2018 reakci na útok na své vozidlo.

Praha - V neděli odpoledne se do České republiky vrátilo posledních 12 vojáků s materiálem z alianční mise v Afghánistánu. Na pardubické letiště je přivezl velkokapacitní přepravní letoun An-124 Ruslan. ČTK to dnes sdělila armáda. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii Armády ČR. Odchod ze země Severoatlantická aliance (NATO) oznámila v dubnu, konečným termínem je 11. září.

Úkolem jednotky, jež v Afghánistánu působila od února, bylo zrušení české základny v Kábulu a přesun výzbroje, techniky a materiálu do ČR. Po 11. září v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Před stahováním jednotek je do místa nasazení vysílána odborná komise, jež posuzuje materiál z hlediska jeho dalšího využití a rentability stahování v poměru k ceně přepravy, uvedla Armáda ČR. Například americká armáda podle ní nechává téměř všechen používaný materiál po nasazení v zahraničních operacích na místě.

"Odvezli jsme většinu materiálu, na místě zůstaly drobnosti jako vybavení budov, nábytek a další věci, které jsme předali místním partnerům, s nimiž jsme spolupracovali. Přivezli jsme přibližně 170 tun materiálu a k tomu jsme využili přepravní kapacity tří letounů Ruslan a letounu Airbus," uvedl velitel úkolového uskupení armády podplukovník Michal Thon.

Materiál převezme Centrum podpory operací v Pardubicích-Semtíně, kde se provede jeho dezinfekce a obnova bojeschopnosti a provozuschopnosti. Poté bude předán útvarům k dalšímu využití.

Misí prošlo od jejího začátku 11.500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Od roku 2002 v zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Političtí představitelé jsou k odchodu z Afghánistánu skeptičtí. Kritizuje ho především prezident Miloš Zeman, negativně se k němu vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Vhodně načasován není ani podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). "Bezpečnostní situace tam není ještě na té úrovni, aby Afghánistán vzal svoji suverenitu do svých rukou. Proto si myslíme, že problémy tam budou nadále pokračovat," řekl dnes novinářům při připomínce Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově.

"To, že jsme odešli vojensky, neznamená, že bychom Afghánistán opouštěli. Nejen, že jej budeme dál podporovat finančně, ale snažíme se najít cesty, jak pomoci s dalším výcvikem afghánských bezpečnostních sil mimo Afghánistán, někde na území třetích zemí," dodal ministr. V úterý se setkal také s afghánským velvyslancem v ČR.

V projevu na Vítkově Metnar uvedl, že na jména a hrdinství 14 příslušníků armády, kteří v zemi padli, nikdy Česko nezapomene.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď