V neděli v ČR přibylo 59 případů covidu-19, dnes zatím třicítka

foto Jihlavská krajská nemocnice v souvislosti se zvýšeným výskytem onemocnění covid-19 od 13. července 2020 znovu otevřela odběrové a kontrolní místo před hlavním nemocničním vchodem.

Praha - V neděli přibylo v Česku 59 nových případů nemoci covid-19, testů ale bylo nejméně za tři týdny. Za dnešek do podvečera hygienici odhalili 30 nemocných. Od března, kdy se koronavirus začal v ČR šířit, potvrdili 13.204 případů nákazy. Vyléčilo se 8366 lidí, za dnešek se zatím jejich počet zvýšil o víc než stovku. Zemřelých s covidem-19 je 353, jeden dnes přibyl po třech dnech bez úmrtí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně je nemocných 4485 lidí, v nemocnicích je 132 z nich, 15 ve vážném stavu. Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nově se covid-19 objevil mezi zaměstnanci společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku.

Česko také zaregistrovalo nové případy koronaviru u lidí po návratu ze zahraničí, v centrální databázi infekčních nemocí je od 1. do 11. července evidováno devět takových případů ze šesti zemí. Tři nakažení lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že lidé by se měli preventivně chránit při dovolené v Chorvatsku, Bulharsku a Řecku.

V Chorvatsku a Bulharsku v posledních dnech přibývá nakažených a Česko tamní situaci sleduje, nadále je považuje za země s nízkým stupněm rizika. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi ode dneška absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

V Česku se počet nakažených začal významněji zvyšovat na konci června, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Denní přírůstek tehdy překonal i tři stovky. V pracovních dnech minulého týdne denní přírůstky překračovaly stovku, v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci zatím nejvíc.

Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni. Za sobotu jich laboratoře provedly podle aktualizovaných údajů 2207, odhalily 53 nemocných. Nedělních 59 případů covidu-19 hygienici našli mezi 1441 testy. Mezi testovanými tak bylo v sobotu 2,4 procenta nakažených, v neděli 4,09 procenta.

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 87 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 39 nových případů na 100.000 obyvatel. V těchto dvou okresech se situace podle krajských hygieniků uklidňuje.

Mezi zaměstnanci firmy Varroc Lighting na Novojičínsku se ale jen za dnešek objevilo 23 nakažených, hygienici tam nařídili od úterka plošné testování 1500 lidí. Na Novojičínsku je za poslední týden 13 nových případů na 100.000 obyvatel. Na Ostravsku je to 16, na Kutnohorsku ve středních Čechách 38, na Jihlavsku na Vysočině 22 a například v Praze šest. Jihlavský krizový štáb v reakci na víkendový výskyt nových případů obnovil pro Jihlavsko povinnost nosit roušky v MHD, u kadeřníka, ve velkých obchodech a nákupních centrech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních i na venkovních kulturních akcích. Opatření začne platit od úterních 15:00 do odvolání.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3740 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 211 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech v Moravskoslezském kraji. V Praze si lidé musejí zakrývat nos a ústa v metru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď