V neděli 11. listopadu ve 13:30 zvony a sirény uctí padlé vojáky

foto Elektronické sirény - ilustrační foto.

Praha - Oběti první světové války připomenou v Česku v neděli 11. listopadu v 13:30 zvony a sirény, budou znít dvě minuty 20 sekund. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle informací ministerstva vnitra na twitteru vláda na jeho návrh vyhlásila na neděli celostátní symbolické uctění památky padlých v první světové válce a doporučila, aby se ve stanovený čas rozezněly zvony po celé republice.

"My se připojujeme k symbolickému uctění památky padlých první světové války, které proběhne na den válečných veteránů 11. listopadu ve 13:30," řekl po vládě Babiš. Naposledy se sirény s výjimkou své pravidelné zkoušky rozezněly po celé ČR na 140 sekund v srpnu na památku tří padlých českých vojáků v Afghánistánu.

K rozeznění zvonů vyzvala už 1. listopadu Česká biskupská konference. "Římskokatolická církev v ČR se chce připojit k iniciativě britské ambasády, a letos poprvé si u nás připomenout výročí konce první světové války tím, že se 11. listopadu 2018 ve 13:30 rozezní zvony," uvedla církev na svém webu. Tradice zvonění na připomínku konce války je doma ve Velké Británii, kde se 11. listopadu v 12:30 tamního času (1:30 SEČ) po celé zemi tradičně rozeznívají zvony. I v ČR půjde o ekumenickou iniciativu, do které se zapojí i další církve, které jsou sdružené v Ekumenické radě církví.

Výročí ukončení válečného konfliktu si Babiš odletí v neděli připomenout do Paříže, kde se uskuteční oslavy za účasti 60 státníků.

Den válečných veteránů a 100. výročí od konce první světové války připomenou v Praze na konci týdne piety, bohoslužby i veřejná shromáždění. Hlavní akcí bude jako každoročně slavnostní vojenský nástup na Vítkově. Praha 2 uspořádá na náměstí Míru Den válečných veteránů. V pátek bude hostit bohoslužbu za válečné veterány vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, zazní během ní i modlitba za padlé a zemřelé a modlitba za mír.

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Jejich symbolem se stal květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď