V Náměšti je obří C-17 Globemaster kvůli nakládce vrtulníku

foto Technici z letecké základny Sedlec u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku si 17. června 2018 poprvé vyzkoušeli nakládání českého armádního vrtulníku Mi-171Š do amerického obřího letounu C-17 Globemaster, které přiletělo na mezinárodní cvičení v Čáslavi. Boeing C-17 Globemaster III je strategický transportní letoun pro přepravu vojska a nadměrných nákladů.

Náměšť n.O. (Třebíčsko) - Technici z letecké základny Sedlec u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku si poprvé vyzkoušeli nakládání českého armádního vrtulníku Mi-171Š do amerického obřího letounu. Letadlo C-17 Globemaster v Náměšti přistálo už v sobotu, do Česka přiletělo na mezinárodní cvičení, které se od pondělí koná v Čáslavi. ČTK to řekla mluvčí základny Monika Sochová.

"C-17 může přepravovat jakoukoliv vzduchem dopravitelnou bojovou techniku nadměrné velikosti," uvedla. Technici podle ní testují demontáž listů vrtulníku i jeho upevnění uvnitř letounu. Musí získat zkušenosti s naložením a přepravou na dlouhé tratě v aliančních nákladních letounech a také ověřit kompatibility vrtulníku s nákladovým prostorem letounu.

Do amerického letounu se vejde jeden transportní vrtulník Mi-171Š, uvedla Sochová. Dosud přepravoval tyto vrtulníky české armády letoun Antonov An-124Ruslan, který pojmul najednou až čtyři stroje.

Technici z letecké základny Sedlec u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku si 17. června 2018 poprvé vyzkoušeli nakládání českého armádního vrtulníku Mi-171Š do amerického obřího letounu C-17 Globemaster, které přiletělo na mezinárodní cvičení v Čáslavi. Boeing C-17 Globemaster III je strategický transportní letoun pro přepravu vojska a nadměrných nákladů. Čtyřmotorový těžký strategický transportní letoun pro dlouhé tratě C-17 je nejflexibilnějším dopravním letadlem amerického letectva. Je efektivní zejména při dopravě bojových jednotek do těsné blízkosti potenciální bitevní zóny. Letadlo obsluhují pilot, kopilot a šéf nákladu. Náklad se na palubu dostává rozměrnými nákladovými vraty v ocasní části trupu, řekla Sochová.

Státy Severoatlantické aliance si pronajímají letouny An-124 od roku 2006 v rámci programu SALIS od ukrajinské společnosti Avialinii Antonova a ruské Volga-Dněpr, která podle zpráv francouzských a ruských médií přestane od příštího roku s NATO spolupracovat. Ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj z firmy v dubnu uvedl, že rozhodnutí padlo kvůli sankční politice západních zemí.

Mezinárodního cvičení Sky Avenger 2018 se bude v Čáslavi konat až do 29. června.

Nakládka vrtulníku do C-17 Globemaster
17.06.2018, 12:00, autor: ČTK, zdroj: ČTK

Letecké útvary posádky Náměšť nad Oslavou byly založeny 1. října 1956. Byl to 20. stíhací letecký pluk se zabezpečovacími útvary. Nejprve působil na letišti v Čáslavi. Na nové letiště u Náměště nad Oslavou se přesunul 14. ledna 1960. V průběhu let prodělal pluk řadu změn. V roce 2013 se do Náměště natrvalo přesunuly vrtulníky z Přerova a provoz proudových letounů byl v Náměšti ukončen. Od prosince 2013 náměšťská základna funguje jako 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď