V nádrži na Mostecku uhynuly ryby, zřejmě se propadlo dno

foto V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb (na snímku z 30. září je část z nich). ČTK to dnes řekl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítít po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

Horní Jiřetín (Mostecko) - V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. ČTK to dnes řekl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítít po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

Fotogalerie

Dnes se snažili rybáři zachránit ryby. "Uhynulé ryby se odvezou do kafilerie. Pokračovat budeme na místě o víkendu," uvedl Skalský. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Uhynuli mimo jiné sumci, kapři a cejni. Na začátku příštího týdne budou rybáři vědět, kolik ryb uhynulo.

Nádrž vznikla rekultivací, vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. "Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny," uvedl Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky do vody unikly.

Případ vyšetřuje vodoprávní úřad Litvínov. "Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem byli k případu povoláni hasičským sborem. Odebrali vzorky povrchové vody z rybníka ke stanovení obsahu kyslíku, amoniakálního dusíku (NH3), CHSK (chemická spotřeba kyslíku), pH a sirovodíku. Výsledky analýz by měly být k dispozici zhruba do jednoho týdne," řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 24. října 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď