V muzeu Škody Auto je výstava o elektromobilitě

foto Exponáty na výstavě ve Škoda Auto Muzeu.

Také dětský elektromobil se zvláštním jménem Puck, který vznikl v několika exemplářích v roce 1941, je v současnosti vystaven v muzeu Škody Auto v rámci speciální výstavy k “elektromobilní” historii mladoboleslavské automobilky.

Fotogalerie

Vozítko ve tvaru kabrioletu poháněl elektromotor s výkonem 0,4 kW a díky sadě dvanáctivoltových olověných baterií byl schopen ujet až deset kilometrů maximální rychlostí 12 kilometrů v hodině.

Škoda připomíná ještě starší historii svých elektrických vozů. Tím vůbec prvním byl Laurin&Klement typ E, který vynálezce František Křižík v roce 1908 předělal na hybridní pohon. Vůz sice jezdil na elektřinu, ale elektřinu pro něj vyráběl klasický spalovací motor.

Ve třicátých letech minulého století pak následovaly elekrické nákladní automobily vyráběné v plzeňské Škodovce. Existovaly ve dvou verzích – s nosností 3 a 1,5 tuny. Větší vůz byl schopen vyvinout rychlost 20 kilometrů v hodině a na jedno nabití ujel padesát kilometrů.

Návštěvníci si můžou prohlédnout rovněž na elektrický pohon přetvořenou Škodu Favorit. Za jejím vznikem na počátku 90. let opět stála plzeňská Škoda – konkrétně její pobočný závod v Ejpovicích.

Škoda Eltra měla v motorovém i zavazadlovém prostoru umísněno celkem 14 akumulátorů. Ty měly teoreticky zajistit dojezd 80 kilometrů. Stejnosměrný elektromotor měl výkon 21 koňských sil a dovoloval dosažení nejvyšší rychlosti 80 kilometrů v hodině.

Dalšími exponáty jsou například také Škoda Citigo e iV nebo prototyp vozu Škoda Green e-Line, což byla Octavia II Combi s elektrickým pohonem. A jedním z hlavních lákadel, který ovšem z muzea brzy zamíří zpět na závod Tour de France, je “Enyaq iV” upravený pro potřeby ředitele slavného cyklistického podniku. Výstava bude přístupná až do konce léta.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď