V Moskvě si připomněli protest proti okupaci ČSSR v roce 1968

foto V Knihovně Václava Havla v Praze se 7. června 2018 uskutečnila diskuse s (zleva) Taťjanou Bajevovou, Pavlem Litvinovem a Viktorem Fajnbergem. Ruští disidenti jsou poslední žijící z osmi demonstrantů, kteří protestovali 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa. V pátek 8. června převezmou ocenění Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Moskva - Prohlídku míst spojených s demonstrací osmi sovětských občanů protestujících v srpnu 1968 proti okupaci Československa dnes v Moskvě uspořádalo ruské sdružení Mezinárodní memorial. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy měli účastníci exkurze možnost seznámit se s životem a osudy lidí, kteří se veřejně postavili proti invazi vojsk Varšavské smlouvy a tankům v ulicích Prahy.

Konstantin Babickij, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg, Natalja Gorbaněvská, Pavel Litvinov, Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová přišli 25. srpna 1968 na Rudé náměstí s transparenty "Ať žije svobodné a nezávislé Československo", "Hanba okupantům!", "Ruce pryč od ČSSR!", "Za vaši i naši svobodu!" a "Ztratili jsme nejlepší přátele". Během několika minut byli zatčeni a většina z nich byla odsouzena k několika letům vězení nebo umístěna v psychiatrických ústavech.

Prohlídka lokalit spojených s demonstrací dnes zavedla účastníky na místa, kde protestující žili a pracovali, kde byli vězněni a souzeni a odkud byli odesláni do vzdálených pracovních táborů. Akce byla uspořádána v rámci projektu nazvaného "Je to přímo tady", jehož součástí je i interaktivní mapa Moskvy s 30 místy spojenými s událostmi kolem srpna 1968.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď