V Modré se otevřela stezka vedoucí nad expozicí s pratury

foto V Modré na Uherskohradišťsku otevřeli 27. září 2018 stezku praturů. Ve venkovní expozici mohou návštěvníci vidět trojici těchto kopytníků.

Modrá (Uherskohradišťsko) - Po nové stezce praturů se mohli projít při slavnostním otevření lidé v Modré na Uherskohradišťsku. Stezka z modřínového dřeva vede tři až čtyři metry nad venkovní expozicí, ve které žije trojice praturů, řekl ČTK starosta Modré Miroslav Kovářík (Pro Modrou společně).

V Modré na Uherskohradišťsku otevřeli 27. září 2018 stezku praturů. Ve venkovní expozici mohou návštěvníci vidět trojici těchto kopytníků. Naučný okruh je dlouhý asi 400 metrů. Chce představit původní druhy živočichů. V sousedství stezky je expozice Živá voda přibližující život ve sladkovodních vodách, kromě ryb a vodních živočichů ukazuje i rostliny typické pro povodí řeky Moravy. V sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy, žijí osli, původní plemena ovcí nebo prasata.

"Navracíme původní druhy živočichů do míst, kde žili. Tady se snažíme ukázat velké kopytníky v krajině. Nechceme konkurovat zoologickým zahradám, ale ukázat naši krajinu v původní podobě, jak tu byly mokřady, kteří ptáci a která zvířata tady žili, proto i pratur se vrací," uvedl starosta.

Předek domácího skotu patřil mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lidí. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k jeho vyhubení, poslední pratuři žili v 17. století v Polsku. V českých zemích byli vyhubeni patrně ve 12. až 13. století. Výskyt praturů potvrzují také nálezy v okolí Modré.

V Modré na Uherskohradišťsku otevřeli 27. září 2018 stezku praturů. Ve venkovní expozici mohou návštěvníci vidět trojici těchto kopytníků. S rozvojem genetiky přišla šance na znovuoživení druhu. Projekt TaurOs nizozemské nadace Taurus Foundation od roku 2008 pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s Wageningenskou univerzitou. Využívá několik primitivních evropských plemen, která jsou praturovi geneticky a vzhledově nejblíže. V současnosti jsou k dispozici zvířata druhé a třetí generace. Pratuři byli do Modré přivezeni z rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku, kde pratuři vytvořili v roce 2015 první podobné stádo ve střední a východní Evropě. Kromě Nizozemska se zpětně šlechtění pratuři objevili i v Portugalsku, Španělsku, Chorvatsku nebo Rumunsku.

"Přivezli jsme je už v únoru, kdy byla malá návštěvnost, aby si zvykli na lidi a pohyb kolem. Byli divocí, postupně si na lidi zvykli," uvedl starosta.

Obec začala stezku budovat na jaře, projekt připravovala déle než rok. Stavba lávky a související práce stály asi čtyři miliony korun, obec je dala ze svého rozpočtu. Areál má rozlohu jeden hektar, přibude ještě parkoviště pro až 150 automobilů a 12 autobusů, zázemí pro turisty, plánované je i vodní dětské hřiště a vědecké pracoviště.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď