V mobilních čipech Qualcomm bylo přes 400 zranitelností

foto Logo výrobce počítačového hardwaru Qualcomm.

Praha - V mobilních čipech americké společnosti Qualcomm, které využívá přes 40 procent chytrých mobilních telefonů po celém světě, bylo více než 400 zranitelností. Ty mohli útočníci využít ke špehování mobilů, jejich zmrazení nebo maskování škodlivých aktivit. Problém se týká telefonů od výrobců Google, LG, Samsung, Xiaomi, OnePlus a dalších s operačním systémem Android. Naopak iPhony od Apple ohrožené nejsou. Uvedla to společnost Check Point, která chyby odhalila.

Přestože Qualcomm zranitelnosti opravila, opravy musí implementovat i prodejci telefonů, což může podle firmy Check Point trvat měsíce i roky. Zranitelnosti obsahuje tzv. digitální signálový procesor označovaný zkratkou DSP, který se zaměřuje na práci se signály v reálném čase a jejich přeměnu na zpracovatelná data. DSP v chytrém telefonu například dekóduje soubory MP3, u písniček vylepšuje basy, pomáhá s výpočty pro aktivní potlačení šumu a rozpoznává hlas. Jednoduše řečeno lze DSP přirovnat k samostatnému počítači v těle jednoho čipu.

Check Point upozornil, že DSP je pro hackery lákadlem a novou cestou, jak proniknout do mobilních zařízení. "Ačkoli Qualcomm problém vyřešil, celý příběh tím zdaleka nekončí, v ohrožení jsou stovky milionů telefonů. Hrozí špehování nebo ztráta dat," uvedl Petr Kadrmas z českého zastoupení Check Pointu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď