V milovické rezervaci se rozmnožil vzácný druh chrobáka, nasadili ho tam vědci

foto V přírodní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se rozmnožil kriticky ohrožený chrobák (na snímku z 25. srpna 2022). V roce 2020 vypustili vědci do rezervace samce a samice 150 chrobáků, loni i letos na konci jara zaznamenali nižší desítky nových brouků.

Milovice (Nymbursko) - V přírodní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se rozmnožil kriticky ohrožený chrobák. V roce 2020 vypustili vědci do rezervace samce a samice 150 chrobáků, loni i letos na konci jara zaznamenali nižší desítky nových brouků, informoval dnes ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

"Kriticky ohrožený chrobák je v Čechách považován za vyhynulého, poslední známý záznam tohoto druhu pochází z roku 2005 z Rané v Českém středohoří. Na Moravě se vyskytuje na několika posledních lokalitách v okolí Mikulova," uvedli ochranáři v tiskové zprávě.

V dubnu 2020 vypustili vědci v rezervaci ve dvou etapách 150 jedinců chrobáka pečlivého, 89 samic a 61 samců na ploše zhruba 2,3 hektaru. Loni i letos objevili brouky i jejich nory. "Nalezení brouci nenesli znaky opotřebování, takže se domníváme, že jde o jedince z nové generace, narozené již v rezervaci. Neměli například opotřebovaný čelní štítek, výběžky na předních nohou, či otupené rohy u samců," uvedla Lucie Ambrožová z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd. Přesný počet nových chrobáků podle ní není možné určit přesně, mělo by jít o nižší desítky.

První noví brouci zatím podle vědců nejsou zárukou, že chrobák se v rezervaci uchytí trvale. "Podle zkušeností z Nového Zélandu může trvat pět i více let, než budeme schopni posoudit, zda se nová populace rozrostla natolik, aby byla životaschopná," doplnila Ambrožová.

Chrobák pečlivý se v Česku dříve vyskytoval na pastvinách a v oborách teplých nížin, například v Polabí, v Českém středohoří a západních Čechách, a ve vojenských prostorech.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď