V Mikulově pracují na sympoziu malíři a sochaři

foto Malíř Tomáš Tichý pracuje 25. července 2020 na zámku v Mikulově na sympoziu Dílna, v jehož rámci výtvarnicí nechali veřejnost nahlédnout do svých dočasných ateliérů.

Mikulov (Břeclavsko) - Historické město Mikulov u moravsko-rakouských hranic slouží uprostřed léta jako útočiště a inspirační zdroj výtvarných umělců. Pět malířů a sochařů, kteří přijali pozvání na sympozium Dílna, dnes nechalo veřejnost nahlédnout do svých dočasných ateliérů v mikulovském zámku. Zájemci tak zjistili, na čem umělci pracují.

Fotogalerie

Například Ondřej Oliva, sochař z Velehradu, vytváří přibližně čtyřmetrovou instalaci, jejímž tématem je kontrast přírody a společnosti. Bude zavěšená v prostoru. "Doufám, že ji budeme moci umístit přímo do města Mikulova," řekl ČTK Oliva. Spolu s ním v zámeckých prostorách pracují Aleš Brázdil, Hana Puchová, Adam Štěch a Jakub Tomáš.

Původně mělo být v Mikulově více umělců, sympozium ale zkomplikovala pandemie nemoci covid-19. Ze Spojených států nemohla dorazit fotografka a mikulovská rodačka Marie Tomanová, nepřijeli zatím ani pozvaní malíři z Ruska a Moldavska.

S Mikulovem jsou v kontaktu alespoň na dálku. Počítáme s tím, že na výstavě budou i jejich díla," řekl kurátor ročníku Tomáš Tichý. Vernisáž výsledků práce umělců na letošním sympoziu bude 8. srpna.

Společným jmenovatelem účastníků je podle Tichého hledání humanity uvnitř dramaticky se přetvářejícího světa. "Každý z nich vytváří velmi silná vizuálně přitažlivá sdělení, která však nejsou prchavou momentkou podobající se dnešním zprávám, ale mají nadčasovou kvalitu," popsal Tichý. Jeho cílem bylo prezentovat silnou malířskou a sochařskou figurativní vlnu, která se zformovala v posledním desetiletí.

Většina děl, která v minulém čtvrtstoletí vznikla při sympoziu Dílna, zůstává v Mikulově jako součást ojedinělé sbírky současného umění. Město Mikulov výhledově počítá s jejím trvalým vystavením. Jednou z možností je umístění expozice do bývalé hasičské zbrojnice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď