V Mali zahynuli při útoku dva členové mírové mise OSN

foto Ilustrační foto - Mírové síly OSN z Burkiny Faso hlídkují v Timbuktu.

Bamako - Dva příslušníci mírových jednotek OSN v Mali byli zabiti při útoku na jejich konvoj na severu země. Oznámil to dnes šéf mise OSN bez uvedení národnosti obětí.

Útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, se podle jeho prohlášení stal v sobotu kolem 21:00 SELČ. Logistický konvoj OSN měl zastávku na silnici mezi vojenskou základnou Tessalit a městem Gao, když ho napadli neidentifikovaní ozbrojenci. Dva příslušníky mírových sil zabili.

Stabilizační mise OSN v Mali má v současnosti kolem 13.000 vojáků. Za cíl si MINUSMA klade zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě.

Radikální islamisté ovládají od roku 2012 značné části severního Mali a v poslední době podnikají výpady i do hustěji osídlené centrální a jižní části. Svůj vliv zesilují i v sousedních zemích. Malijské armádě se i přes podporu od OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

V Mali se nyní nachází také 120 českých vojáků v rámci výcvikové mise Evropské unie(EUTM), jejíž velení převzal v pátek brigádní generál František Ridzák. Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák velí více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď