V Maďarsku protestovaly tisíce učitelů proti přístupu vlády ke školství

foto Ilustrační foto - Tisíce lidí vyšly 23. října 2022 v Budapešti do ulic za vyšší platy a větší práva učitelů.

Budapešť - Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády premiéra Viktora Orbána ke školství. Ministerstvo vnitra tento týden nařídilo propustit osm středoškolských učitelů, kteří se zúčastnili stávky za vyšší platy, píší maďarská média.

"Vláda nedělá pro zlepšení situace ve školství nic, jen vyhrožuje a ukazuje na Brusel," prohlásila dnes na pódiu na demonstraci předsedkyně odborového svazu učitelů Zsuzsanna Szabóová.

Premiér Orbán po celostátní stávce 20.000 učitelů letos v lednu právo na stávku omezil. Učitelé stávkovali za zvýšení platů, které by podle nich bylo řešením problému nedostatku učitelů v zemi a přineslo by jim lepší životní podmínky v době, kdy se Maďarsko potýká s inflací vyšší než 20 procent.

Ministerstvo vnitra nechalo ve středu propustit osm učitelů, protože se podle něj dopustili závažného porušení svých povinnost, píše agentura Reuters. Řada lidí dnes na demonstraci v Budapešti přišla, aby se za ně postavila. "Je to psychologická válka. Ale my nejsme ve válce, já jsem učitelka," řekla Reuters 50letá Maria Nemesová, jedna z propuštěných. Dodala, že po téměř 20 letech učení vydělávala kolem 600 eur měsíčně (asi 14.600 korun). Průměrná hrubá mzda se letos v Maďarsku pohybovala kolem 500.000 forintů (téměř 30.000 korun).

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás v říjnu prohlásil, že pokud Maďarsko dosáhne dohody s Evropskou komisí ohledně vyplácení evropských fondů, čeká učitele bezprecedentní zvýšení platů. "Nárůst platů by mohl příští rok dosáhnout téměř 21 procent, další rok 25 procent a v roce 2025 až 30 procent," řekl.

Výplatu až 7,5 miliard eur (asi 183 miliard korun) Maďarsku ale tento týden Evropská komise navrhla zablokovat kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. O návrhu komise budou rozhodovat členské státy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď