V Luhačovicích jsou k vidění desítky rallye modelů

foto V Luhačovicích na Zlínsku zahájili 21. listopadu 2018 výstavu rallye modelů sběratele Oldřicha Bartoníčka, která mapuje historii a současnost soutěžních vozů Škoda a dalších značek. Velká část výstavy je věnována luhačovickému jezdci Romanu Krestovi. Výstava potrvá do 27. listopadu.

Luhačovice (Zlínsko) - Desítky rallye modelů jsou ode dneška vystaveny v luhačovické Galerii Elektra. Část své sbírky, která mapuje historii a současnost soutěžních vozů Škoda a dalších značek, představuje sběratel Oldřich Bartoníček. Je zde asi 130 modelů, řekl ČTK Bartoníček.

Fotogalerie

Sběratel Oldřich Bartoníček představil 21. listopadu 2018 v Luhačovicích na Zlínsku výstavu rallye modelů, která mapuje historii a současnost soutěžních vozů Škoda a dalších značek. Velká část výstavy je věnována luhačovickému jezdci Romanu Krestovi. Výstava potrvá do 27. listopadu. "Zaměřuji se na škodovky, snažím se mapovat škodováckou historii. Chtěl bych mít z každého roku jeden model," uvedl Bartoníček. Nejstarším kusem v jeho sbírce je model Škody Popular, která jela ve 30. letech minulého století Rallye Monte Carlo. "Jsou tam pak dále 'tisícovky', octavie, 'stodvacítky', 'stotřicítky', favority, felicie až do této doby, do doby R5," uvedl sběratel.

V Luhačovicích na Zlínsku zahájili 21. listopadu 2018 výstavu rallye modelů sběratele Oldřicha Bartoníčka, která mapuje historii a současnost soutěžních vozů Škoda a dalších značek. Výstava potrvá do 27. listopadu. Bartoníček se specializuje na modely vozů luhačovického jezdce Romana Kresty. "Od něj mám všechny modely, které jsou. Mám jich asi 25 v měřítku 1:43, který je asi deset centimetrů velký, nějaké 30 centimetrů velké modely a tři modely v měřítku 1:24," uvedl sběratel, který se zajímá také o další české jezdce, například Jana Kopeckého či Martina Prokopa.

"Má srdcová záležitost je asi model ze San Rema 2001, kde jel Roman Kresta s octavií, to je asi můj nejoblíbenější. Z historických modelů škodovka 200 RS z roku 1974, ten je ručně dělaný a nemá chybu," uvedl Bartoníček. Svou sbírku nyní prezentuje poprvé.

V Luhačovicích na Zlínsku zahájili 21. listopadu 2018 výstavu rallye modelů sběratele Oldřicha Bartoníčka, která mapuje historii a současnost soutěžních vozů Škoda a dalších značek. Velká část výstavy je věnována luhačovickému jezdci Romanu Krestovi. Výstava potrvá do 27. listopadu. Modely začal Bartoníček sbírat v roce 2001, ovlivnili ho otec a přátelé, kteří se věnovali motosportu a rallye. Některé modely Bartoníček sám dělal, jiné kupuje hotové. Shání je především na internetu, kamenných obchodů je málo.

Na výstavě, která potrvá do úterý, je k vidění také Krestova výbava z roku 2005, kdy byl továrním jezdcem Fordu, a také Krestovy ceny. Nechybí ani kombinéza z Rallye Dakar Martina Macíka či kombinéza Martina Prokopa. Atmosféru dokresluje nárazník či kapota závodních vozů či fotografie z dakarské rallye.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď