V Litomyšli se po opravách otevírá Portmoneum

foto Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli se 10. června 2020 po necelém roce oprav opět otevřelo. Váchal v Litomyšli vyzdobil domek svého přítele a sběratele umění Josefa Portmana ve 20. letech minulého století.

Litomyšl (Svitavsko) - Po tři čtvrtě roce budou moct lidé v Litomyšli navštívit Portmoneum - Museum Josefa Váchala. Od podzimu minulého roku bylo uzavřeno kvůli generální rekonstrukci za 9,5 milionu korun. V pátek v muzeu začne nová výstava Krvavý román Josefa Váchala.

Fotogalerie

Umělec v Litomyšli vyzdobil domek svého přítele a sběratele umění Josefa Portmana ve 20. letech minulého století. Na stěnách domku i na nábytku vypodobnil mnoho duchovních a náboženských témat.

Hlavním problémem byla statika domu. Vlivem řady suchých let, kdy vysychalo a klesalo podloží, začal dům praskat. Samotné malby nebyly ve šatném stavu, stačily jen jejich dílčí opravy, retuše a celoplošné čistění.

Pro návštěvníky Portmonea má rekonstrukce další přínosy. Kromě nové fasády, střechy či zahrady to je především opravené podkroví, kam lidé dosud nemohli. Nově je využito pro videomapping s názvem Josef Váchal - Kumštýř boha i ďábla, který nevšedního umělce představuje pomocí poutavé audiovizuální projekce. K dispozici bude také nový dokumentární film Portmoneum - Příběh neobyčejného domu.

Váchal použil na malby nevhodnou techniku, na stěnu maloval olejovými barvami. V 90. letech byl domek v žalostném stavu. Díky nakladateli Ladislavu Horáčkovi, který objekt koupil, se památku podařilo zachránit. Tým restaurátorů tehdy omítky sejmul z narušených stěn. Záchranné práce trvaly dva roky.

Portmoneum vlastní od roku 2016 Pardubický kraj, který ho koupil od dědiček Ladislava Horáčka. Budovu spravuje Regionální muzeum v Litomyšli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď