V Lipolticích dnes utratili kvůli ptačí chřipce 3300 kachen

foto V Lipolticích na Pardubicku 24. ledna 2022 začali likvidovat 3300 kusů kachen. Prokázala se u nich ptačí chřipka.

Lipoltice (Pardubicko) - V chovu kachen v Lipolticích na Pardubicku, kde se o víkendu prokázala nákaza ptačí chřipkou, dnes bylo nutné utratit kolem 3300 kusů drůbeže. Likvidace byla ukončená odpoledne, řekl ČTK krajský veterinář Radek Axmann. Ptačí chřipka se podle něj mohla dostat do chovu od volně žijících ptáků, opatření v hospodářství přitom byla nastavená přísně.

Fotogalerie

"Vysoce podezřelé je hejno volně žijících ptáků na rybníku, jsou tam kačeny a labutě. Chceme je zmonitorovat. Ale musím říct, že opatření v hospodářství byla nastavená velmi přísně, pro nás samotné je to překvapení," řekl Axmann.

Na rybníce, který je blízko chovné haly, žijí labutě nebo divoké kachny. Volně žijících ptáků je letos podle Axmanna nakažených hodně. Vir se mohl dovnitř dostat přes ventilaci, v každém hospodářství je mají. Je tam jen mřížka, aby se menší ptáci nedostali dovnitř.

"Letos je situace u volně žijících ptáků extrémně špatná. Z opatření v chovech se nesmí polevit ani trošku. Je otázkou, zda je rozumné budovat chovy v oblastech, kde je hodně volně žijících ptáků," řekl Axmann.

Dopoledne hasiči likvidaci chovu připravili, do odpoledne byla zvířata utracená. O víkendu uhynulo na ptačí chřipku 380 kusů. Celkem tam bylo 3800 kusů, řekl Axmann. Ptáci se usmrcovali plynem v kontejnerech, hasiči potom zvířata vynášeli. Vše se muselo pečlivě připravit. "Vše, co se naplánovalo, proběhlo podle plánu," dodal Axmann.

Obnovení chovu není snadnou záležitostí. Dnes hasiči zkropili halu dezinfekcí, působit bude 24 hodin. Pak je možné vynést podestýlku a začít s čištěnm haly. Potom se znovu v intervalu sedmi dnů opakovaně aplikuje dezinfekce, dělají se kontrolní stěry, jak je účinná. "A pak následuje poměrně složitý proces obnovy hospodářství," řekl Axmann.

Chov patří společnosti Perena, která sídlí v Chlumci nad Cidlinou, chovné haly má v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Ptačí chřipka se v jejích chovech vyskytla loni na jaře, bylo nutné utratit téměř 250.000 kachen a slepic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď