V Lipně vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu

foto Ilustrační foto - Hydrobiologové pokračovali 30. srpna v rozsáhlém průzkumu lipenské nádrže, který má mimo jiné zmapovat stav populace candátů. Každoročně se jich tu líhnou miliony, první rok však přežije jen necelých pět procent. Po roce 2005 se počet candátů v nádrži výrazně snížil a odborníci chtějí na základě průzkumu navrhnout opatření, jak se opět přiblížit původnímu stavu. Na snímku vědci vytahují z vody sítě s rybami.

Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) - V lipenské vodní nádrži vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu. Naopak populace candáta, kterou před několika lety téměř zničili rybáři, protože ho lovili příliš, se regeneruje. Narůstají počty candátů a sumců. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Hydrobiologové z centra společně s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu tam tento týden zkoumají rybí obsádku.

Letos se podle vědců potvrdilo, že síhové, lososovité ryby, které jsou indikátorem čisté vody a málo narušeného životního prostředí, z Lipna vymizeli. "V letech 2003 - 2008 byli síhové na Lipně hojní a každoročně se vytírali, tvořili téměř 15 procent celkové biomasy ryb volné vody. V roce 2012 to byla už jen dvě procenta," řekl ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR Jan Kubečka. V roce 2016 se při průzkumu prokázalo, že se síhové nedokážou rozmnožovat a že jejich populace vymírají, což se letos potvrdilo. Pravděpodobně je problém ve stadiu jiker.

Stejná situace nastala i v dalších sledovaných českých nádržích jako Římov či Žlutice a v některých evropských jezerech. Síhům se ale daří v nových důlních jezerech Medard a Most, kde českobudějovičtí vědci uskutečňují experiment s nasazením síha do zatopených povrchových dolů.

Při letošním průzkumu se vědci zaměřují i na ryby, které využívají experimentální plovoucí ostrovy nainstalované v nádrži. Po analýze vědci doporučí, jak by měli hospodařit na lipenské nádrži. Po loňském průzkumu rybářům navrhli nevysazovat více kaprů, než se uloví na udici, nevysazovat boleny, sumce a candáty, ale naopak zintenzivnit vysazování štik.

Z loňského průzkumu vědců vyplývá, že v Lipně žije 19 druhů ryb a dva kříženci. Biomasa ryb vzrostla v letech 2016 až 2017 o 20 procent. Loni se meziročně ztrojnásobila početnost plůdku, rekordní byla u okouna.

Převažujícími druhy v přehradě jsou ryby kaprovité - kapr, cejn, plotice ouklej a cejnek. Mezi nejpočetnější dravce patří okoun, candát, bolen a sumec. Přibývá sumců: díky vyšším teplotám se zlepšily podmínky a zatímco dřív byl sumec závislý na umělém nasazování, teď se rozmnožuje přirozeně.

Jak vyplývá z loňského průzkumu, zotavila se populace candáta, jíž před deseti lety hrozil kolaps. V letech 2016 a 2017 měl plůdek candáta mimořádně silné ročníky, které mohou být významné v dalších letech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď