Sbory z celé ČR dnes přehlídkou uctily dětské obětí lidické tragédie

foto Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík zahájil přehlídku dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice k uctění dětských obětí lidické tragédie, 11. června 2022, Lidice, Kladensko.

Lidice (Kladensko) - Sbory z celé ČR dnes odpoledne přehlídkou na nádvoří Památníku Lidice uctily dětské obětí lidické tragédie, od které v pátek uplynulo 80 let. Členy sborů tvoří několik stovek dětí ze všech 14 krajů České republiky. Program pokračoval večerním děkovným koncertem Pro Lidice, vystoupila na něm Ústřední hudba Armády České republiky, Monika Absolonová, 4 Tenoři a Dáša Zázvůrková. Lidé také rozsvítili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.

Fotogalerie

Nesoutěžní přehlídka nazvaná Světlo za Lidice se letos konala popatnácté. "Každoročně oslovujeme přímo všechny hejtmany, kteří sami sbory nominují," řekla ČTK zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá. Motto přehlídky zní: "Jsme děti, které zpívají lidickým dětem." Jako první dnes sbory zazpívaly českou státní hymnu a poté společně Píseň o růži ze 17. století. V úvodu vystoupila Monika Absolonová, která převzala nad přehlídkou uměleckou záštitu, a host přehlídky sbor Chorus Carolinus.

Až do pozdního odpoledne pokračovala vystoupení jednotlivých sborů. Členky sboru Základní umělecké školy Hranice z Olomouckého kraje ČTK řekly, že v Lidicích je příjemná atmosféra, která se liší od akcí, kde sbory soutěží. Prošly si i zdejší muzeum, kam by se jinak asi běžně nepodívaly. Po pandemii jde také pro ně o jednu z prvních větších akcí.

V neděli začne hlavní pietní akt ranní mší na základech kostela svatého Martina, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Poté se hosté přesunou ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, kde položí květiny, stejně tak u Pomníku dětských obětí války. Zazní poděkování ředitele Památníku Lidice, projevy politiků na programu nejsou, aby akt zůstal apolitický. Až do neděle je dočasně přístupné muzeum Památníku Lidice, které nyní stavbaři rozsáhle rekonstruují.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

Památník Lidice představil virtuální 3D model původních Lidic

Památník Lidice dnes představil virtuální 3D model původních Lidic. Jejich vyhlazení nacisty nepřežilo 340 obyvatel, vesnice byla zcela zničena, místo domů zbyla holá pláň, upraven byl i terén. Od lidické tragédie v pátek uplynulo 80 let.

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík připomněl ve své projevu vraždění lidických dětí i fakt, že se nacistům nepodařilo vymazat Lidice z paměti světa. "To, že tady jste, je vítězství života nad smrtí," řekl na závěr přítomným návštěvníkům.

Virtuální model ukazuje obec v předválečné podobě, tragické chvíle i její znovuzrození. Základní kámen nových Lidic byl položen v roce 1947, 300 metrů od původní obce, kde je dosud pietní území. Stavba prvních poválečných domů začala o rok později, postupně tam vzniklo 150 domů.

Lidická starostka Veronika Kellerová dnes přečetla úryvky z deníku jedné z přeživších lidických žen, Emílie Rohlové. Přežila pobyt v koncentračním táboře, jejího muže nacisté zastřelili v Lidicích a osmiletou dceru zavraždili plynem v polském Chelmnu. Deník tento týden přinesl na lidický obecní úřad spolu se soškou lidického dítěte pan Kapitán z nedaleké Hostouně.

Série akcí k 80. výročí vyhlazení Lidic večer pokračoval děkovným koncertem Pro Lidice, vystoupila na něm Ústřední hudba Armády České republiky. Mezi dalšími účinkujícími byli Monika Absolonová, 4 Tenoři a Dáša Zázvůrková. Letos se konal jeho 11. ročník. Potomci přeživších, lidé z Lidic i nejbližšího okolí i další hosté také rozsvítili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení. Na konci večera zazněla jména zavražděných lidických dětí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď