V Lidicích dnes při pietní akci stovky lidí uctily oběti lidické tragédie

foto Pietní akt u příležitosti 80. výročí od vyhlazení Lidic nacisty, 12. června 2022, Lidice, Kladensko. Na snímku čestná stráž.

Lidice (Kladensko) - V Lidicích si dnes přeživší a jejich potomci připomněli 80. výročí zničení obce nacisty. Pietní akce začala mší a pokračovala pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů. Památku lidických obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předsedové obou komor Parlamentu a další politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ČTK řekl, že odkaz Lidic je v dnešní době velmi aktuální, touha po moci a totalita se podle něj nezastaví před ničím a ruský prezident Vladimir Putin je obdobou nacistických vůdců. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dostal od kardinála Dominika Duky jako dar obraz Panny Marie pro chrám v Buče. Lidické oběti přišly uctít stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.

Pietní akce ráno začala mší, kterou sloužil Duka. Řekl, že bez obětí z Lidic by se svoboda možná nevrátila. Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině. Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil Duka pro kostely v Kyjevě. "Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá," řekl velvyslanec.

Květinovými dary uctili památku lidických obětí premiér, předseda Senátu, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a další politici. Po modlitbě a poděkování ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka zakončilo slavnostní program uctění památky dětských obětí války u jejich pomníku, tam zazpíval dětský pěvecký spor Japonské školy z Prahy.

Dnešní piety se účastnila rovněž dvaaosmdesátiletá Veronika Herynková, přijela autobusem z Rakovníka, kde žije v domově důchodců. "Jsem tady po 40 letech a vypadá to o dost jinak, je to velmi důstojné místo a sálá z toho klid a mír," řekla.

S květinou přišel také devětasedmdesátiletý Josef Horák, syn jednoho z letců RAF Josefa Horáka, který pocházel z Lidic. "Maminka je vdova po Josefu Horákovi, je jí už přes 90 let, nemohla přijet," řekl. Horák žije v britském Swindonu.

Historii Lidic představuje také nová kniha Nejvyšší oběť, kterou v červnu vydalo Karmelitánské nakladatelství. Kniha Františka Koloucha o posledním lidickém faráři Josefu Štemberkovi je jeho prvním podrobným životopisem. Díky využití archivních materiálů a svědectví pamětníků přibližuje jeho život a mapuje historii obce od roku 1909. Štemberka působil v Lidicích jako farář 33 let. Poslední mši odsloužil v kostele svatého Martina 7. června. Poslední hodiny života strávil 10. června 1942 ve sklepě Horákova statku, kde se s ostatními muži modlil a žehnal jim. Byl zastřelen jako jeden z posledních. Podle svědectví uvedeném v knize měl možnost vyhnout se smrti, ale nechtěl lidické lidi opustit.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď