V Libereckém kraji silně mrzne, silnice jsou sjízdné s opatrností

foto Námraza, ledovka na silnici - ilustrační foto.

Praha - V Libereckém kraji silně mrzne, na Jizerce v Jizerských horách ukázaly teploměry v 04:00 dokonce minus 21 stupňů. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Některé jihočeské silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, silničáři zasahovali ve 4 okresech. Na Rokytské slati bylo v noci minus 25,9 stupně. Sjízdné s opatrností jsou i jihomoravské silnice nižších tříd a výše položené silnice na Zlínsku a v Moravskoslezském kraji.

Jihočeský kraj

Většina jihočeských silnic je dnes sjízdná pouze se zvýšenou opatrností, silničáři kvůli sněžení udržují vozovky po celém kraji. Nikde však neevidují problémy a žádná silnice není uzavřena. ČTK to před polednem řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich. Policisté dopoledne v kraji evidovali 25 nehod, žádná z nich nebyla vážná, řekla jejich mluvčí Lenka Krausová.

"Jednalo se spíš o drobnější havárie, dalo by se říct takové ty ťukance. Také jsme zaznamenali několik střetů automobilů se zvěří," uvedla. Zich řekl, že silničáři měli ráno více práce na Českobudějovicku, Táborsku a Jindřichohradecku. "Později se to sněžení přesunulo na Písecko a Prachaticko. Ale žádné velké problémy nám zatím nepůsobí," uvedl.

Nejnižší teploty v kraji naměřili meteorologové na Šumavě. Na Rokytské slati minus 25,9 stupně, na Jezerní slati minus 25,6 stupně a na Horské Kvildě 22 stupně pod nulou. V jižních Čechách bude dnes oblačno až zataženo, místy slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus jednoho do plus dvou stupňů.

Jihomoravský kraj

Silnice nižších tříd jsou dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Na Břeclavsku místy namrzají vozovky a v Bílých Karpatech na Hodonínsku je ujetý sníh krytý posypem.

Teploty se na jižní Moravě pohybují od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Na většině území je polojasno nebo skoro jasno, zataženo je na Blanensku a Znojemsku. Fouká slabý vítr, viditelnost je bez omezení.

Dálnice a komunikace první třídy jsou sjízdné bez omezení. Namrzající vozovky na Břeclavsku silničáři ošetřují stejně jako komunikace s ujetým sněhem v Bílých Karpatech na Hodonínsku. Na méně využívaných cestách na Znojemsku jsou zbytky sněhu, které jsou po plužení kryté posypem.

Liberecký kraj

 

Na některých místech v kraji klesly teploty až k minus deseti stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách ukázaly kolem 04:00 teploměry minus 21 stupňů Celsia, při zemi ještě o stupeň méně. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Silnice v kraji jsou většinou suché a vymrzlé, na některých místech ale mohou být vlhké, a silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

V horských oblastech jsou komunikace většinou holé, místy ale může ležet zledovatělá vrstva ujetého sněhu a motoristé by měli být opatrní. V průběhu dne navíc sníh kolem silnic odtává, a při nočním mrazu se tam mohou tvořit zmrazky. Podle policie je na silnicích v kraji klid, žádné dopravní nehody hlášené nejsou.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus deseti do minus tří stupňů. Většinou je obloha jasná či skoro jasná, místy je kouřmo. Fouká jen slabý vítr. Podobné počasí vydrží podle meteorologů po celý den. Teploty vystoupají nejvýše ke čtyřem stupňům, na horách se udrží pod bodem mrazu. Dopoledne mohou být mírně nepříznivé rozptylové podmínky.

Moravskoslezský kraj

V horách musí dnes řidiči při jízdě dávat větší pozor. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. V některých místech může být ujetá vrstva sněhu krytá inertním posypem. Také ostatní silnice v kraji jsou po chemickém ošetření mokré. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro těžké nákladní vozy zůstává uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Kvůli přehradě Šance s pitnou vodou tam silničáři nesmějí solit a kamiony tam v kopcích často mívají problémy.

Podle předpovědi meteorologů dnes musí řidiči v kraji počítat se sněžením. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, na horách až do minus pěti stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Na silnicích ve vyšších polohách leží vrstva uježděného sněhu, případně její zbytky. Na Kroměřížsku se na vozovkách mohou kvůli větru tvořit sněhové jazyky, na Vsetínsku námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Dopravu na Uherskohradišťsku místy komplikuje mlha. Vyplývá to z dnešních údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní silnice v kraji jsou převážně holé a vlhké. Na křižovatce Sokolovské ulice s Velehradskou třídou v Uherském Hradišti ztěžuje průjezdnost nehoda dvou osobních aut. Podle prvotních informací byla bez zranění, omezení by mělo skončit po 8:00.

V kraji je polojasno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout plus dvou stupňů. Bude převážně oblačno až zataženo, místy se slabým sněžením nebo sněhovými přeháňkami, hlavně v severní části kraje. Večer by mělo oblačnosti i srážek ubývat. Vát bude mírný severovýchodní vítr až severní vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti přes 50 kilometrů v hodině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď