V liberecké zoo se poprvé narodil mravenečník, chová je tři roky

foto V zoologické zahradě v Liberci se poprvé narodilo mládě mravenečníka velkého (Myrmecophaga tridactyla). Druh, který patří k ohroženým vyhynutím ve střednědobém období, chová zahrada od roku 2017, kdy získala samce z Maďarska. O rok později ho doplnila samice. Mravenečník je oblíbený mezi návštěvníky, přitahuje hlavně děti. Mládě je pro liberecké chovatele úspěchem. Na svět přišlo 28. února, má se čile k světu a přibývá na váze, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Klára Baláková.

Liberec - V zoologické zahradě v Liberci se poprvé narodilo mládě mravenečníka velkého (Myrmecophaga tridactyla). Druh, který patří k ohroženým vyhynutím ve střednědobém období, chová zahrada od roku 2017, kdy získala samce z Maďarska. O rok později ho doplnila samice. Mravenečník je oblíbený mezi návštěvníky, přitahuje hlavně děti. Mládě je pro liberecké chovatele úspěchem. Na svět přišlo 28. února, má se čile k světu a přibývá na váze, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Klára Baláková.

Narození mláděte ještě letos v liberecké zoo neplánovali. Když ale upravovali jejich expozici, museli dát zvířata k sobě a tehdy došlo ke spojení, ze kterého je teď mládě. "Prospívá dobře, viditelně roste. Samice se stará a chová se perfektně," řekl ČTK hlavní zoolog Luboš Melichar. Návštěvníci ale podle něj zatím nový přírůstek vidět nemohou. "A myslím, že to ještě nějaký týden trvat bude, protože vzhledem k počasí nebudeme zatím samici pouštět ven, pokud nebude výjimečně krásné počasí," dodal.

V zoologické zahradě v Liberci se poprvé narodilo mládě mravenečníka velkého (Myrmecophaga tridactyla). Druh, který patří k ohroženým vyhynutím ve střednědobém období, chová zahrada od roku 2017, kdy získala samce z Maďarska. O rok později ho doplnila samice. Mravenečník je oblíbený mezi návštěvníky, přitahuje hlavně děti. Mládě je pro liberecké chovatele úspěchem. Na svět přišlo 28. února, má se čile k světu a přibývá na váze, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Klára Baláková. Jedním z důvodů, proč se nejstarší zoo v Čechách rozhodla pro chov mravenečníka velkého, je podle Melichara jeho zařazení do kategorie VU (vulnerable, zranitelný). "Ta se přiřazuje druhům, které čelí nebezpečí vyhynutí ve střednědobém horizontu, pokud se nezmění podmínky v oblastech, kde se nacházejí," řekl. Pro chovný pár využila zoo izolovanou expozici se zatepleným zázemím, které je pro teplomilného mravenečníka životní nutností. "Celý prostor také akceptuje samotářský život samce a samice mimo dobu páření," doplnil hlavní zoolog liberecké zahrady.

Mravenečník velký (tříprstý), je původním obyvatelem lesů a travnatých oblastí Střední a Jižní Ameriky. Na rozdíl od jiných mravenečníků žije výhradně na zemi. Živí se termity a mravenci. Se svým typickým malým obličejem, protáhlým čenichem s 60 centimetrů dlouhým jazykem a zajímavou stavbou těla patří k velmi atraktivním druhům. Novorozené mládě váží zhruba 1,3 kg. Brzy po porodu se mládě vyšplhá na hřbet matky, kde se přichytí její dlouhé srsti. Samice ho bude na hřbetě "vozit" až jeden rok, kdy se mládě začne osamostatňovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď