V Liberci spadla kabina lanovky na Ještěd, průvodčí na místě zemřel

foto Hasiči a záchranáři zasahují při pádu kabiny lanovky na Ještěd, 31. října 2021 v Liberci.

Liberec - Smrtí průvodčího skončil dnes odpoledne pád kabiny lanovky jezdící na Ještěd. Z druhé kabiny, která zůstala po nehodě stát asi 15 metrů nad zemí, museli záchranáři evakuovat 13 cestujících a druhého průvodčího. Ani jeden ze zachráněných nebyl zraněný. Příčiny tragédie zatím nejsou známé. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Dvoukabinová lanovka na Ještěd provozovaná Českými drahami patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy v Česku. Od 1. listopadu měla být mimo provoz kvůli pravidelné revizi.

Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen průvodčí, který utrpěl zranění neslučitelná se životem. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky.

Na místo neštěstí vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně zdravotníků. "Čtrnáct lidí z kabiny bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky," uvedl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev. Patnáctým ošetřeným byl pracovník Českých drah, který měl psychické obtíže," dodal. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.

Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.

Podle ředitele provozu osobní dopravy ČD při dnešní nehodě lanovky došlo k destrukci tažného lana, uvedla Česká televize. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se u tažných lan provádí defektologická kontrola každé dva roky. Poslední kontrolou lano prošlo loni v listopadu. "Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022," doplnil Šťáhlavský.

Drážní inspekce odhaduje, že vyšetřování příčiny nehody potrvá nejspíš měsíce. "Podle zákona máme na vyšetření mimořádné události na drahách až 12 měsíců," řekl ČTK mluvčí inspekce Martin Drápal. Inspektoři se podle něj budou zabývat jak dokumentací, tak i tím, jak vypadaly technické prohlídky nebo vyjádřením pracovníků dráhy.

Pád lanovky vyšetřují také policisté, a to pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle mluvčího liberecké policie Vojtěcha Robovského příliš brzy. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí.

Lítost nad dnešní tragédií vyjádřil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody," napsal hejtman na twitteru. České dráhy, který lanovka patří, poděkovaly na sociální síti za záchrannou akci složkám integrovaného záchranného systému a vyjádřily lítost pozůstalým po oběti neštěstí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď