V Libanonu se konaly první parlamentní volby od začátku ekonomické krize

foto Parlamentní volby v Libanonu 15. května 2022.

Bejrút - V Libanonu dnes lidé hlasovali v prvních parlamentních volbách od doby, kdy se země ocitla v hluboké ekonomické krizi a zažila mimo jiné ničivý výbuch v bejrútském přístavu, při němž zemřelo nejméně 200 lidí. Hlasování bylo považováno za test pro nové opoziční skupiny, jež vznikly po protivládních protestech. Mnozí Libanonci ale očekávají, že se politická mapa země příliš nezmění, uvedla agentura AP. Podle libanonského ministerstva vnitra byla volební účast 41 procent, což je méně než v roce 2018, kdy se k urnám dostavilo kolem 50 procent voličů.

Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SELČ a definitivní výsledky se čekají v pondělí. Hlasovat mohli občané starší 21 let. K urnám mohlo přijít až 3,9 milionu lidí. kteří rozhodovali o obsazení 128 parlamentních křesel. Podle agentury AFP na průběh voleb dohlížel velký počet příslušníků bezpečnostních sil.

Jak uvedla státní tisková agentura, hlasování v několika okrscích narušily pěstní souboje a další rozbroje. Příslušníci bezpečnostních složek ale vždy rychle zasáhli a volby mohly pokračovat. Podle ministra vnitra incidenty zůstaly na "přijatelné úrovni".

V minulých volbách uspělo šíitské hnutí Hizballáh, které vytvořilo alianci s dalšími silami, a to včetně křesťanské strany prezidenta Michela Aúna. To zemi dále posunulo do vlivu Íránu. Země čelí nejhorší krizi od občanské války z let 1975 až 1990, měna ztratila na 90 procent své hodnoty a zhruba tři čtvrtiny populace se potýkají s chudobou.

Podle agentury Reuters nový parlament čeká rozhodování o reformách, které požaduje Mezinárodní měnový fond, aby zemi uvolnil finanční pomoc. Zákonodárci bude také volit nového prezidenta, jelikož Aúnovi mandát končí na konci října.

"Libanon si zaslouží něco lepšího. Lidé se probudili. Možná trochu pozdě, ale cítí, že je zapotřebí změna," uvedl podle agentury Reuters u volební místnosti v Bejrútu 57letý Nabíl, který přišel hlasovat společně se svým otcem.

Naopak ve vesnici na jihu Libanononu, kde má svoji silnou voličskou základnu hnutí Hizballáh, třicátnice Rana agentuře sdělila, že sice přišla během ekonomické krize o své úspory, ale i tak bude pro hnutí hlasovat.

"Hlasujeme pro ideologii, ne pro peníze," řekla. Hizballáhu přičítá k dobru, že v roce 2000 vytlačil z jihu Libanonu izraelské síly.

O poslanecké křeslo se ucházelo přes 700 kandidátů, mezi nimi i představitelé protestních hnutí proti zkorumpované politice. Bývalý libanonský premiér a prominentní sunnitský politik Saad Harírí se naopak rozhodl nekandidovat. Nevládní organizace varovaly, že volby může ovlivnit snaha kandidátů kupovat hlasy skrze potravinovou pomoc či poskytnutím poukázek na pohonné hmoty.

Analytici neočekávají rychlé ustanovení nové vlády po volbách. Vytvoření kabinetu obvykle v Libanonu doprovázejí střety mezi jednotlivými frakcemi a nová vlády by tak mohla vzniknout až mnoho měsíců po dnešním hlasování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď