V Letohrádku Mitrovských vystavují repliky korunovačních klenotů

foto Kopie Svatováclavského meče na výstavě mistrovských replik českých korunovačních klenotů, která je od 1. února k vidění v Letohrádku Mitrovských v Brně.

Brno - Mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, včetně původního žezla a jablka Karla IV., vystavují ode dneška v Letohrádku Mitrovských v Brně. V expozici se lidé zároveň dozví podrobnosti o 22 vladařích, kterým česká koruna náležela. Výstava se vrací do Brna po pěti letech v nové podobě a s novými exponáty, uvedl vedoucí produkce Letohrádku Mitrovských Petr Lukas.

Fotogalerie

Repliky korunovačních klenotů zhotovil uznávaný zlatník Jiří Urban, který v minulosti tvořil také šperky pro britskou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské.

"Výstavou chceme připomenout zajímavou část naší historie atraktivní formou. Dětští návštěvníci nezůstanou stranou. K vyzkoušení je interaktivní královský trůn anebo koruny pro malé krále a královny," uvedl autor výstavy Ondřej Rea.

Osudy jednotlivých panovníků připomínají kromě informačních panelů a dobových vyobrazení také exponáty, které ilustrují dobu jejich vlády. Patří mezi ně ukázka Řádu zlatého rouna, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin nebo makety habsburských pečetí.

Výstava potrvá do 26. dubna, otevřeno je denně kromě pondělka od 10:00 do 16:00. Lidé si zároveň prohlédnou klasicistní letohrádek, který kdysi stál uprostřed zahrad, v současnosti jej ale obklopuje městská zástavba.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď