V létě vycházejí komiksy pro děti, dospívající i dospělé, nechybí ani manga

foto Komiks - ilustrační foto.

Praha - Mimoně pro děti, Zaklínače a Ravena pro dospívající nebo Lucky Lukeho a Batmana, který se směje, pro dospělé najdou v letní nabídce příznivci komiksu. Chybět nebudou ani japonské černobílé komiksy nazývané manga, které se pravidelně umisťují v žebříčcích knižního přehledu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. ČTK o tom informovala Michaela Pexová z Nakladatelství Crew.

"Komiks je skvělá volba na letní čtení. Ucelený příběh, méně textu, spousta vizuálních vjemů," uvedla Pexová. "Je barevný, zábavný, krátký a většinou obsahuje příběhy oblíbených postav, které děti znají z televize, seriálů nebo počítačových her," dodala.

Mezi takové publikace patří například Mimoni 5: Superbanánové hry od kreslíře Renauda Collina, jejíž hrdinové jsou známí z divácky úspěšné série animovaných filmů. Mezi úvodní díly edice Můj první komiks patří také začátek nové série Spider-Man a Venom: Proti přesile. Do světa počítačové hry vyrážejí v pětidílné sérii Fortnite X Marvel: Nulová válka 1 hrdinové jako Spider-Man, Wolverine nebo Iron Man.

Podle vydavatelů může komiks pro dospívající čtenáře znamenat krok do světa literatury. "Sociální sítě jsou plné takzvaných bookstagramerů, kteří mladým lidem ukazují, že čtení, a obzvláště pak čtení komiksů, je vlastně víc cool, než by si kdokoliv mohl myslet," podotkla Pexová.

Pro dospívající čtenáře je v prázdninové nabídce mimo jiné grafický román Kami Garciové Mladí titáni: Raven. Znepokojivou atmosféru pak přináší dílo kreslířů Vanesy R. Del Reyové a Johna Starra Zaklínač: Nářek čarodějnice.

Komiksy pro dospělé se věnují mnoha žánrům od superhrdinských detektivek, přes historické příběhy až po horor a erotiku. René Goscinny, který se proslavil zejména jako scenárista kreslených seriálů s postavou Asterixe a autor příběhů o Mikulášovi, stojí za příběhem Lucky Luke: Koleje v prérii odehrávajícího se na pozadí výstavby transkontinentální železnice propojující východ a západ Spojených států. Mezi komiksové čtení pro dospělé patří i příběh zločineckého génia z Temného mnohovesmíru Batman, který se směje, nebo osudy krále Thora Zabiják bohů z edice Legendy Marvel.

Také japonská manga, černobílé komiksy, které jsou psané odzadu a čtou se zprava doleva, odrážejí mnoho různých žánrů. Letní nabídka obsahuje například Prokleté války 1: Rjómen Sukuna - pokračování řady Jujutsu Kaisen, za kterou stojí autor nebo autorka vystupující pod jménem Gege Akutami. Skutečné jméno ani pohlaví nejsou známy.

Komiks stojící na hranici literatury a filmu je mezi českými čtenáři stále populárnější. Před třemi lety v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď