V Lešanech se lidem po 80 letech ukázal první tank armády ČSR

foto Unikátní stroj z francouzského muzea se veřejnosti na českém území představil po 80 letech. Renault FT-17 byl prvním tankem ve výzbroji československé armády po roce 1918.

Lešany (Benešovsko) - Bitva na Tankovém dni v Lešanech byla letos mimořádná přípravou i pojetím bojových akcí. V rámci programu byl předveden i první tank, který byl ve výzbroji československé armády, řekl dnes ČTK Andrej Halada z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu (VHÚ). Na letošní šestnáctý ročník akce podle něj přišlo zhruba 20.000 návštěvníků. Vojenské technické muzeum Lešany je součástí VHÚ.

Opravdovým vrcholem programu podle Halady byla bitva, kterou předvedly dva kluby vojenské historie. Představovala střetnutí německé a americké armády ve druhé světové válce. "Bylo to nesmírně efektní, přímo spektakulární by se dalo říci, diváci byli nadšení," uvedl Halada. Publikum nadchly efekty jako plamenomet či střelba z německé houfnice, střílelo se také z tanků, z pěchotních zbraní a podobně. "Bylo vidět, že bitva byla dobře sehraná," dodal Halada.

Sté výročí vzniku republiky připomněl první tank ve výzbroji československé armády po roce 1918 Renault FT-17. Stroj byl do ČR převezen z francouzského muzea, na českém území se veřejnosti představil po 80 letech. Při oficiálním zahájení dnešní akce zhruba pětkrát objel arénu, aby si ho mohli diváci detailně prohlédnout. Společně s ním jely tank LT 38, což je československý tank z předválečné doby, a tank T-72M4 CZ, což je současný tank české armády. Součástí programu bylo předvedení i několika dalších tanků, které dokumentovaly vývoj této techniky v uplynulém století.

Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď