V Latinské Americe klesá počet nakažených, Čína má nové ohnisko

foto Ilustrační foto - Lidé v brazilském městě Duque de Caxias čekají ve frontě na testování na koronavirus, 8. června 2020.

Berlín/Brasília/Peking - Latinská Amerika zůstává po Spojených státech druhou nejpostiženější oblastí covidem-19, ale počet nově nakažených i zemřelých s touto nemocí se v Brazílii i Mexiku za posledních 24 hodin ve srovnání s předchozím dnem snížil.

Brazílie za posledních 24 hodin potvrdila 30.476 nových případů koronavirové nákazy a 552 úmrtí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V Mexiku bylo potvrzeno 4050 nových případů nemoci a 267 osob s covidem-19 zemřelo. Celkem bylo v Mexiku zatím potvrzeno 216.852 nemocných a 26.648 osob zemřelo. Počty nakažených v Brazílii i Mexiku jsou ale podle expertů mnohem vyšší, země totiž provádějí málo testů na koronavirus SARS-CoV-2. Vrchol epidemie experti navíc v Brazílii očekávají až v červenci.

Zvýšený počet případů koronavirové nákazy přiměl čínské úřady uzavřít okres An-sin nedaleko metropole Pekingu, kde se přísná karanténní opatření týkají více než 400.000 lidí.

V Německu budou nejméně do 7. července platit obdobná opatření pro statisíce lidí v okrese Gütersloh kvůli šíření koronaviru z místních jatek. V okrese Warendorf, který byl od minulého úterý rovněž v karanténě, se ale opatření v noci z úterý na středu zruší.

Masokombinát firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück v okrese Gütersloh se stal v posledních týdnech významných ohniskem šíření koronaviru. V polovině června musely do karantény tisíce zaměstnanců jatek a jejich rodinných příslušníků. Byla mezi nimi i řada zahraničních pracovníků z Rumunska, Bulharska a Polska. Nákaza se prokázala asi u 1500 pracovníků.

Německo od 1. července na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená ze sedmi na pět procent. Rozhodl o tom dnes Spolkový sněm, který schválil část souboru opatření na podporu ekonomiky. Odpoledne ho podpořila i Spolková rada, která je zastoupením německých zemí.

Na celém světě se novým typem koronaviru nakazilo už více než deset milionů lidí a přes 500.000 jich komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Nejvíce zasaženou zemí světa podle absolutního počtu nakažených i obětí na životech jsou Spojené státy.

V České republice v posledních dnech stoupá počet nakažených, ale jde o lokální ohniska. Kvůli rostoucímu počtu případů stát od úterý zpřísní některá omezení na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Roušky budou v obou okresech dál povinné ve vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě, akcí se tam smí zúčastnit jen maximálně sto lidí a v nemocnicích a sociálních ústavech budou zakázány návštěvy. V Praze budou roušky dál povinné v metru a také při vnitřních hromadných akcích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 14. června 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď