V Lánech vzniklo muzeum věnované Alici Masarykové i Českému červenému kříži

foto Otevření Muzea Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže, 25. června 2022, Lány na Kladensku.

Lány (Kladensko) - V Lánech vzniklo muzeum věnované dceři prvního československého prezidenta Alici Masarykové i historii Českého červeného kříže. Je přímo v domě, který Masaryková nechala organizaci za první republiky postavit. V expozici nechybí například nábytek, který Masarykové patřil, i část původního vybavení poradny pro matky s dětmi, která zde přes 60 let fungovala, řekla při dnešním otevření ČTK ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková. Muzeum spravuje též muzejní objekty v Lánech a několik dalších.

Fotogalerie

Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout stůl, židle, příborník i komodu z jednoho z posledních pražských působišť Masarykové, původní lavice, přebalovací pult či kachlová kamna z poradny a řadu autentických exponátů z historie Českého, dříve Československého červeného kříže. "Nejstarší jsou tam z období konce 19. století," doplnila Elznicová Mikesková.

Nechybí ani interaktivní hry a videa, které hravou formou představí osobnost Masarykové také dětem. Zajímavostí je také audiovizuální ztvárnění kultovní fotky Alice Masarykové. Expozice připomíná také první světovou válku i další válečné konflikty. Prostory lze také využít jako místo pro konání přednášek či besed.

Dům nechala postavit Masaryková v roce 1928 pro místní skupinu Červeného kříže, sloužil jako poradna pro matky s malými dětmi. Poradny zakládala organizace v období první republiky na mnoha místech, podle Elznicové Mikeskové se jednalo o průkopnický krok. V Lánech fungovala až do roku 1991.

Osobnost Alice Masarykové je podle ředitelky dodnes nedoceněná, proto se vedení muzea rozhodlo věnovat jí a jejímu odkazu samostatné muzeum. V roce 2017 objekt vykoupil Středočeský kraj, o rok později se podařilo získat evropskou dotaci, která pokryla většinu ze 13 milionů korun potřebných pro vznik muzea.

Prvorozená dcera Tomáše Garrigua Masaryka byla popularizátorkou sociologie, emancipace žen a abstinentního hnutí. V roce 1919 spoluzaložila v Československu Červený kříž a do roku 1938 byla jeho předsedkyní. Po nástupu komunistů emigrovala a zemřela v Chicagu v roce 1966. Bylo jí 87 let. Pohřbená je na hřbitově v Lánech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď