V Labském dole je rekordní množství sněhu, šance pro přírodu

foto Botanik Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Vojtěch Zavadil měřil 1. února 2019 množství sněhu v lavinovém Labském dole v Krkonoších. V odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka odborníci naměřili 253 centimetrů sněhu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - V lavinovém Labském dole v Krkonoších je rekordní množství sněhu, přes 2,5 metru. Zjistili to dnes vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), kteří v odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka měří výšku sněhu několikrát za zimu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin.

Fotogalerie

Vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) měřili 1. února 2019 množství sněhu v lavinovém Labském dole (na snímku) v Krkonoších. V odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka odborníci naměřili 253 centimetrů sněhu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin. Botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil dnes s hydrobiologem KRNAP Adamem Bednaříkem na úpatí lavinové dráhy, kde se sněhový monitoring pravidelně dělá, naměřili výšku sněhu 253 centimetrů. "Od roku 2005 je to v této lokalitě rekordní hodnota. Minulé úterý jsme tady naměřili 280 centimetrů, od té doby si sníh sedl. A to největší kulminace sněhu tady bývá až v polovině března," řekl ČTK Zavadil. Podle něj předchozí maximum z roku 2005 bylo 220 centimetrů. KRNAP v Labském dole měří od poloviny 90. let.

Bez sněžnic by se k místu v nadmořské výšce okolo 1100 metrů v přírodním amfiteátru skal a prudkých strání vůbec nedostali. "Půda v Krkonoších zatím nasycená vodou není, ale na hřebenech hor, když se přepočte sněhová pokrývka na sloupec vody, je v souvislé vrstvě 50 až 80 centimetrů vody. To je velmi slušné. Za předpokladu, že sníh bude odtávat pozvolna, by se pro letošek mohla situace v nejcennějších partiích Krkonoš vrátit k normálu," řekl ČTK Zavadil.

Hydrobiolog Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Adam Bednařík měřil 1. února 2019 množství sněhu v lavinovém Labském dole v Krkonoších. V odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka odborníci naměřili 253 centimetrů sněhu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin. Hydrometeorologové v ČR označili sucho v loňském létě za extrémní. Nejvíce srážek podle nich chybělo právě v Královéhradeckém kraji. Se suchem se potýkají také Krkonoše, i když dopady nejsou tak citelné jako v podhůří. V posledních letech kvůli suchu z Krkonoš mizí vrba bylinná, která je arktickým druhem a v ČR se jako pozůstatek doby ledové vyskytuje kromě Krkonoš pouze na dvou místech v Jeseníkách. Vědci dávají úbytek jejích populací do souvislosti s klimatickou změnou. Podle Zavadila je vrba bylinná jedním z indikátorů toho, jak se suchá léta v Krkonoších projevují. "V Krkonoších je jen na dvou lokalitách. Mizí hlavně z jižnějších expozic. letošní bohatá sněhová nadílka dává naději, že by se mohl úbytek této nejmenší české dřeviny alespoň zpomalit," řekl ČTK Zavadil.

Labský důl je spolu s Obřím a Dlouhým dolem lokalitou s nejvyšším počtem lavinových drah v celé ČR. Laviny jsou v Krkonoších nezastupitelným přírodním činitelem, který významně ovlivňuje rozmanitost hor. Působí jako zahradník a výrazným způsobem modelují tvář hor. Když se lavina utrhne, vyčistí celý svah od vzrostlých stromů a keřů. To vytváří podmínky pro existenci vzácných vysokohorských rostlinných druhů, které potřebují volné prostranství. V Labském dole mezi ně patří například krkonošská endemická dřevina jeřáb sudetský. Laviny také přispívají k existenci Krakonošových zahrádek - botanicky pestrých lokalit na lavinových drahách v závětří ledovcových karů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď