V Květné zahradě v Kroměříži rozkvetly kamélie

foto Květná zahrada v Kroměříži zahájila 14. února 2020 výstavu rozkvetlých kamélií ve Velkém a Palmovém skleníku. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920.

Kroměříž - Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících ode dneška obdivovat rozkvetlé kamélie. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920. Na výstavě jsou k vidění desítky kamélií, v expozicích našly uplatnění také rozkvetlé a vonící citrusy nebo klívie, řekla dnes ČTK Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži.

Z roku 1920 podle ní pochází první ucelený seznam rostlin, které zahradníci ve sklenících Květné zahrady pěstují. "Většina ze zaznamenaných rostlin je stále u nás, máme z té doby i fotografie. Pokusili jsme se rostliny seskupit tak, jak na těch obrázcích jsou umístěny. Výstavu tedy letos pojímáme jako návrat do minulosti. Chceme ukázat sbírku v podobě, jak ji viděli návštěvníci skleníků před sto lety," uvedla Křesadlová.

Jádro kroměřížské sbírky kamélií tvoří čtyři desítky původních rostlin, některé z nich dosahují výšky přes pět metrů. "Lidé, kteří se k nám chystají, by to neměli moc odkládat. Díky teplu nám kamélie vykvetly, teď v únoru jsou velmi krásné. Kvetou nám i vonné kamélie," řekla Křesadlová. Část vystavovaných kamélií pořadatelé znovu přivezli ze zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku.

Květná zahrada v Kroměříži zahájila 14. února 2020 výstavu rozkvetlých kamélií ve Velkém a Palmovém skleníku. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920. K dobové atmosféře výstavy přispívají i historické předměty zakomponované do květinových aranžmá. "Podařilo se nám znovu získat a restaurovat starou kovanou klec pro ptáky, která bývala perlou expozice. Máme tady i válec plný starých plakátů, vydali jsme také retronoviny, které ukazují, jak Kroměříž žila před sto lety," doplnila Křesadlová.

Mladé kamélie včetně návodu na pěstování si lze na výstavě zakoupit. V prodejně jsou k dostání také další jarní květiny a suvenýry. Výstava zůstane přístupná do 15. března. Nabídne i doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, výtvarné dílny, korzo v dobových kostýmech, prezentaci historických automobilů nebo ples v rytmu 20. let minulého století. Na nádvoří zahrady si návštěvníci prohlédnou výstavu o dřevěném škopku, ve kterém rostliny žijí.

Kamélie se v minulosti na českém území pěstovaly především ve šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety. Kamélie je dlouhověká a v tuzemsku rozkvétá každou zimu. Aby však kvetla, potřebuje vhodné podmínky a citlivou péči. V Kroměříži má pěstování kamélií tradici spadající do druhé poloviny 19. století.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď