V kryptě brněnské katedrály vystavují vzácné exponáty z dějin kapituly

foto Výstava Pod ochranou sv. Václava u příležitosti 400 let Význačné kolegiátní kapituly v Mikulově, 15. června 2022 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Na snímku dosluhující biskup Vojtěch Cikrle u relikviáře sv. Cyrila a Rocha z kapitulního kostela sv. Václava z 18. století.

Brno - Vzácné exponáty spojené s historií mikulovské kapituly vystavuje ode dneška Diecézní muzeum v kryptě brněnské katedrály. Mezi nejvzácnější artefakty patří souprava liturgických předmětů darovaná francouzským císařem Napoleonem III. mikulovskému proboštovi anebo kolekce obrazů připomínající dějiny kapituly od významného barokního malíře Josefa Winterhaldera mladšího. Výstava potrvá do 2. října, informovala ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Fotogalerie

Význačná kolegiátní kapitula u svatého Václava v Mikulově si připomíná 400 let od vydání papežského souhlasu s jejím zřízením. Výstava ukazuje dějinný vývoj, ale také významné osobnosti z řad proboštů a význam kapitul v katolické církvi. Přibližuje také mikulovská poutní místa a řeholní řády, které tam působily.

Kapituly jsou společenství kněží, kteří v minulosti plnili úkoly při řízení diecéze. V současné době mají kanovníci poslání zejména při slavnostní liturgii v katedrálním či kolegiátním kostele. V diecézi jsou dvě kapituly, brněnskou tvoří probošt i s kanovníky, v mikulovské kapitule se pozice probošta překrývá s funkcí faráře a zastává ji Pavel Pacner.

Diecézní muzeum zároveň v takzvané Propité věži brněnské katedrály prezentuje tvorbu grafika a výtvarníka Jiřího Šindlera, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Ve svém díle se zaměřoval hlavně na knižní ilustrace a kaligrafii. Byl odborníkem na písmo a jeho záliba ve slovanské hlaholici ovlivňovala i volnou tvorbu. Návštěvníci zhlédnou na dvě desítky děl vybraných ze sakrální části Šindlerova díla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď