V kroměřížské Květné zahradě začal festival Hortus Magicus

foto Květinová výzdoba Rotundy v kroměřížské Květné zahradě, kde 9. srpna 2019 začal festival barokní kultury Hortus Magicus 2019.

Kroměříž - V kroměřížské Květné zahradě, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, dnes začal festival barokní kultury Hortus Magicus. Festival se koná šestým rokem, potrvá do neděle. Nabídne koncerty, divadelní a floristická představení, programy a hry pro rodiny s dětmi a také kulinářské speciality. Letošní novinkou je replika barokní houpačky, řekl dnes ČTK Martin Krčma, kastelán kroměřížského zámku, ke kterému patří i Květná i Podzámecká zahrada.

Houpačka vznikla na základě dobových kreseb, inspirací byla houpačka z druhé poloviny 18. století, která se nacházela v Podzámecké zahradě. Replika je asi čtyři metry vysoká v bílé a červené barvě, což odkazuje na barvy olomouckého biskupství. "Ve vrcholovém štítu houpačky je čtyřstěn, který odkazuje na Karla z Lichtensteinu Castelcorna, olomouckého biskupa," řekl dnes Petr Hudec, který byl autorem nápadu vyrobit repliku houpačky.

Karel z Lichtensteinu-Castelcorn (1624 až 1695) založil Květnou zahradu, zásadně také přestavěl zámek. Díky jeho sběratelské vášni jsou dodnes na Moravě vzácné kolekce knih, mincí či obrazů, včetně Tizianova díla Apollo a Marsyas.

Replika barokní houpačky byla 9. srpna 2019 představena na úvod festivalu barokní kultury Hortus Magicus 2019, který se koná v kroměřížské Květné zahradě zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Houpačku vyrobil řemeslník z Velehradu na Uherskohradišťsku. "Výroba trvala dva měsíce. Je ze smrkového dřeva, aby nebyla příliš těžká a dalo se s ní manipulovat," uvedl Hudec. Houpačka bude podle Krčmy využívána i při dalších příležitostech, nejen v Květné, ale i Podzámecké zahradě.

Květnou zahradu pro festival vyzdobili floristé, například v Rotundě je ztvárněn jeden z příběhů z Ovidiových Proměn. Festival nabízí také několik koncertů, v sobotu večer například uvede soubor Ensemble Damian premiéru Zianiho opery L ?Elice. "Soubor pracuje s autentickými notovými záznamy z kroměřížského hudebního archivu. Tím je festival asi nejunikátnější. Co mohou lidé zhlédnout na zámku v originálních staletých partiturách, to mohou vidět živě inscenované v barokních prostorách," uvedl Krčma. Program festivalu je na internetových stránkách www.hortusmagicus.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď