V Krkonoších vzrostlo lavinové nebezpečí na značné

foto Ilustrační foto - Sněhová fréza odklízela sníh ze silnice v krkonošské Horní Malé Úpě. Kvůli nárazovému větru se na vozovkách v okolí obce tvořily sněhové jazyky.

Praha - Lavinové nebezpečí v Krkonoších vzrostlo na třetí z pěti stupňů. Důvod je vydatné sněžení a silný vítr. Výjimečně mohou padat laviny velkých rozměrů. Do Jeseníků se vrátila zima, v nejvyšších partiích hor napadlo za dva dny místy 20 až 30 centimetrů sněhu. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry.

Královéhradecký kraj

Lyžařská střediska hlásí ideální sněhové podmínky, v provozu jsou i menší areály Krkonoš a Orlických hor. Některá krkonošská střediska se tento týden potýkala se silným větrem a musela omezit provoz lanovek. ČTK to dnes zjistila od provozovatelů středisek. Na sjezdovkách velkých skiareálů leží od 30 do 70 centimetrů sněhu.

Výborné sněhové podmínky hlásí SkiResort Černá hora - Pec. O víkendu by měli mít lyžaři k dispozici více než 35 kilometrů upravených sjezdovek v rámci všech pěti areálů SkiResrtu. "Panují ideální sněhové podmínky. Bohužel pro běžkaře nejsou připraveny běžkařské tratě, protože ve vrcholových partiích i nadále panuje silný vítr a stopy jsou zaváté," řekl ČTK dnes dopoledne ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek.

Podobně je na tom i největší české zimní středisko Špindlerův Mlýn, kde mají lyžaři k dispozici více než 19 kilometrů upravených sjezdovek. Když jsou v provozu všechny, mohou lyžaři ve Špindlu využít okolo 25 kilometrů sjezdovek.

"Druhý den nám chumelí, podmínky jsou nádherné, zima v plném proudu. Snažíme se zprovoznit zbývající sjezdovky. Včera a dnes se jen trochu potýkáme se silným větrem v horních částech lanovek, částečně to omezuje provoz a ztěžuje zasněžování," řekl ČTK vedoucí skiareálu René Hroneš.

V Krkonoších v Královéhradeckém kraji se lyžuje také v areálu SKIMU v Horní Malé Úpě, v Herlíkovicích nebo v Mladých Bukách.

V Orlických horách jsou v provozu kromě hlavních středisek v Říčkách a v Deštném také níže položené menší skiareály. "V poslední době napadlo asi 15 centimetrů přírodního sněhu, podmínky jsou vynikající. Vítr nám problémy nedělá, jsme kolem 670 metrů nad mořem," řekl dnes ČTK provozní skiareálu v Sedloňově na Rychnovsku Marian Kohoutek.

V Krkonoších ode dneška platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, který je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. Důvodem je vydatné sněžení, silný vítr a střídání teplot v posledních dnech. Horská služba vydala také výstrahu přes silným větrem na hřebenech Krkonoš, kde leží přes metr sněhu. V nejvyšších partiích Orlických hor je okolo půl metru sněhu.

Krkonoše

Na hřebenech Krkonoš je okolo jednoho metru sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo 25 centimetrů nového sněhu a za poslední periodu dokonce 40 centimetrů nového sněhu. "Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru, který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích," uvedl na webu Robert Dlouhý z horské služby.

Horská služba varuje, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti již na svazích se sklonem nad 30 stupňů.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus 11 stupňů Celsia, silná mlha a v okolí ležel více než metr sněhu. Vítr dosahoval v nárazech na hřebenech hor přes 70 kilometrů v hodině.

Lavinové nebezpečí horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Lavinové nebezpečí stouplo na druhý stupeň po dalším sněžení 13. prosince a kleslo zpět na první 17. prosince. Druhý stupeň byl znovu vyhlášen 22. prosince.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Liberecký kraj

Podmínky ve skiareálech v Libereckém kraji vylepšil nový sníh. Podle provozovatelů nasněžilo tento týden od 20 do 40 centimetrů, navíc mrazivé počasí umožňuje vyrábět umělý sníh. Velmi dobré podmínky jsou v horách i pro běžkaře, zjistila ČTK.

V kraji jsou v provozu všechna větší lyžařská střediska. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou mají lyžaři k dispozici přes 15 kilometrů tratí. "Všechny sjezdovky máme sjízdné, dopravní zařízení jedou. Nahoře je 1,2 metru sněhu, dole mezi 40 až 50 centimetry a ještě dosněžujeme technický sníh," uvedl ředitel rokytnického skiareálu Vít Pražák.

Současné podmínky si pochvaluje i Vlastislav Fejkl z nedalekého skiareálu v Harrachově. "Zlepšilo se to výrazně a začali jsme ve středu zase zasněžovat, abychom mohli co nejdřív otevřít zbývající sjezdovky," uvedl Fejkl. Ve středisku mají sjezdoví lyžaři k dispozici pět z bezmála osmi kilometrů tratí, na sjezdovkách leží zhruba 40 centimetrů sněhu. Na víkend se bude podle Fejkla upravovat i 22kilometrový základní okruh pro běžkaře.

Otevřená jsou také další krkonošská střediska, v Pasekách nad Jizerou se dá lyžovat na osmi kilometrech sjezdových tratí, přes pět kilometrů jich mají ve Vítkovicích. V částečném provozu je i Benecko, Vysoké nad Jizerou nebo Jabloneček.

Za ideální považuje aktuální podmínky pro lyžování Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, jež v Jizerských horách provozuje areály na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově. Na sjezdovkách leží od 20 do 60 centimetrů sněhu. "Je minus pět stupňů, sněží a sníh vyrábíme i my," uvedl Bažant. V dalších dnech se zlepší hlavně nabídka v Bedřichově, kde mají zatím lyžaři k dispozici jen 700 metrů ze 4,5 kilometru tratí. "Na víkend budou v Bedřichově v provozu i Pastviny," dodal Bažant. Na Tanvaldském Špičáku budou o víkendu otevřené všechny sjezdovky, z větší části je otevřený i Severák. V plném provozu jsou v Jizerských horách areály v Kořenově či v Černé Říčce v Desné. Pro běžkaře jsou v Jizerských horách upravené takřka všechny okruhy, na víkend je v plánu i úprava Vysokého hřebenu v Bedřichově.

Na Ještědu v Liberci je v provozu zatím třetina areálu, další části se dosněžují. "Pracovat se bude na otevření Skalky," uvedla za středisko Renata Balašová. Podle ní až do odvolání zlevnili ceny celodenních skipasů, základní u dospělého klesla z 590 na 450 korun. V sobotu večer navíc bude možné na Ještědu lyžovat zdarma. Součástí akce je i lyžařská show, koncert, soutěže a ohňostroj.

Olomoucký kraj

Do Jeseníků se vrátila v těchto dnech zima, v nejvyšších partiích hor napadlo za poslední dva dny místy 20 až 30 centimetrů sněhu. Se zimním počasím musejí lyžaři počítat i nadále, teploty například na Ovčárně se dnes dopoledne držely kolem deseti stupňů pod nulou. Kvůli mlze a silnému větru nedoporučuje horská služba hřebenové výlety. Návrat zimy vítají především provozovatelé lyžařských areálů. Po odlivu silvestrovských hostů je navíc nyní na sjezdovkách podstatně méně lidí, fronty se netvoří ani u vleků.

"Ve 1300 metrech nad mořem na Ovčárně máme nyní minus deset stupňů, je zataženo a panuje extrémně silná mlha, viditelnost je do 20 metrů. Fouká čerstvý nárazový vítr a sype nám celkem značné množství sněhu, přes noc napadlo deset centimetrů. Celkem nyní leží na horách do 90 centimetrů sněhu," řekl dnes ČTK dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

Kvůli tuhé zimě, silnému větru a mlze si nyní na hřebenech běžkaři neužijí. Podle horské služby nejsou běžecké stopy ještě protažené. "Co se týče přístupu do terénu a na hřeben, to v této chvíli v žádném případě nedoporučujeme. Jde poznat, že zima opět přišla," doplnil Škovránek.

Současné počasí naopak vítají zástupci lyžařských středisek, po dešti jesenické svahy opět pokryla sněhová vrstva. "Sype to jako z peřin. Ve středu sněžilo téměř celý den, napadlo zhruba 15 centimetrů sněhu, do dnešního rána dalších 10 až 15 centimetrů, takže za dva dny tady určitě připadlo 30 centimetrů sněhu. Zároveň odjeli silvestrovští návštěvníci, takže lyžování je bez front," řekl dnes ČTK zástupce Ski Arény Karlov Boris Keka.

Na Červenohorském sedle napadlo dalších deset centimetrů, na sjezdovkách nyní leží podle zástupců střediska od půl metru do metru sněhu. "Vynikající podmínky pro lyžování, dostatek sněhu na svazích, kombinace přírodního a technického sněhu. Sníh je lehce přimrzlý a s vrstvou nového prašanu," láká středisko lyžaře na svých stránkách. V Přemyslově na Šumpersku je nyní v provozu lanová dráha a modrá sjezdovka. Zástupci areálu využijí mrazivé teploty pro dokončení zasněžování dětského areálu a přemístění děl na červenou sjezdovku.

Podmínky pro lyžaře se zlepšily i v níže položených areálech. Po dešťové sprše opět začali vyrábět díky mrazivým teplotám sníh například v Hlubočkách u Olomouce, kde se chystají zprovoznit také další sjezdovky.

Ústecký kraj

Lyžařům v Ústeckém kraji počasí momentálně příliš nepřeje, je málo sněhu. Výjimkou jsou Klíny na Mostecku, kdy lyžařská sezona pokračuje zatím bez přerušení. Ačkoli se ve většině areálů nyní nelyžuje, provozovatelé jsou optimističtí a plánují v dohledné době opět zprovoznění vleků. ČTK to zjistila na základě ankety mezi lyžařskými středisky v kraji.

Na Klínech během středy napadlo deset centimetrů sněhu, sněží dál a všechny vleky jsou v provozu. Provozovatelé navíc vyrábějí sníh technický. Běžecké tratě budou podle zástupce areálu Josefa Dlouhého připraveny k využití na víkend.

Na Bouřňáku se podle předsedy správní rady areálu Petra Bendy v tuto chvíli nelyžuje. Sjezdovky momentálně podle Bendy zasněžují, to, jestli na Bouřňáku vleky spustí, bude záležet na počasí. Rozhodnutí by podle Bendy mělo padnout během dneška.

V Českém Jiřetíně se lyžovalo do 31. prosince. Podle Jiřího Drahoráda provozovatelé plánují opětovné spuštění vleků v sobotu 5. ledna, pokud to však počasí dovolí. Zatím způsoboval problémy hlavně silný vítr, který čerstvě napadaný sníh rozfoukal. Provozovatelé počítají ode dneška s umělým zasněžováním.

V Jedlové se v současné době nelyžuje, důvodem je opět nedostatek sněhu, sněžit začalo po delší době až ve středu. Momentálně leží na sjezdovkách kolem patnácti centimetrů čerstvého sněhu. Informace o spuštění vleků bude dostupná na webových stránkách areálu a na facebooku. Situace však vypadá nadějně, sněžit má podle předpovědi i v pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď