V Krkonoších se zřítil běžkař, nezvládl zledovatělý traverz

foto Ilustrační foto - Krkonoše po vydatném sněžení za působení silného větru v minulém týdnu zažívají jedny z nejhezčích dnů zimní sezony. Jen na Sněžku zavítaly desítky lidí. Bylo tam jasno, okolo dvou metrů sněhu a objekty pokrývala až 40 centimetrů silná vrstva námrazy a sněhu. Na snímku z 22. ledna 2019 jedou běžkaři po turistické cestě k Luční boudě, v pozadí je Sněžka.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsku) - V Krkonoších se dnes těžce zranil lyžař na běžkách, který uklouzl na zledovatělé cestě mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou. Stalo se to před polednem u Malého Šišáku. Třiapadesátiletý muž, který vyrazil na túru s rodinou, se zřítil z prudkého srázu, vyplynulo z vyjádření horské služby.

Svědci se s horskou službou spojili přes dispečink zdravotnické záchranné služby. Na místě zasahoval i vrtulník z Liberce. Horská služba dorazila na místo krátce po příletu vrtulníku. "Muž uklouzl během traverzu pod Malým Šišákem a sjel asi 100 metrů z prudkého srázu. Ostatní se k němu nebyli v tu chvíli schopni dostat. Ihned jsme tedy na místo vyslali šest našich záchranářů v terénním autě a na čtyřkolce," uvedl v tiskové zprávě náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Podle něj se mezitím ke zraněnému dostali dva jeho synové. "Vrtulník u muže vysadil lékaře a leteckého záchranáře Horské služby z Jizerských hor. Jakmile se k nim členové horské služby připojili, vyšetřili zraněného a došli k závěru, že se s největší pravděpodobností jedná o poranění ramene a zlomeninu nohy," uvedl Jirsa.

Muž byl po ošetření v podvěsu pod vrtulníkem přepraven na místo, kde jej posádka mohla naložit na palubu. Oba jeho syny pak ještě museli členové horské služby pomocí lanové techniky vytáhnout zpět na cestu.

Manželka zraněného podle Jirsy vypověděla, že přecházeli místo pádu pěšky se sejmutými lyžemi. "Je pravděpodobné, že kdyby měl muž běžky sundané také, k uklouznutí by nedošlo. Pravdou ale je, že před několika dny se vytvořil mokrý sníh, který však dnes v noci umrzl, a na mnoha místech jsou tak cesty silně zledovatělé," dodal Jirsa.

Horská služba doporučuje všem, aby trasy túr pečlivě plánovali a vydávali se na některé úseky s nutností traverzu vybaveni alespoň takzvanými nesmeky. Zledovatělý povrch je hlavně na severních stranách hor v místech, kam se slunce za celý den nedostane. Sníh na jižní straně přes den měkne.

Na hřebenech Krkonoš je zhruba 230 centimetrů sněhu. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti a tendence lavinového nebezpečí podle horské služby setrvává. Uvolnění laviny je tak možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, hlavně na strmých svazích se sklonem přes 35 stupňů. V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů, které se zastaví většinou ještě na svahu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď